پیشنهاد موضوع پایان نامه یا مقاله

انتخاب موضوع پژوهش یکی از مشکلاتی است که گریبانگیر همه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. برخی از دانشجویان و پژوهشگران درخواست پیشنهاد موضوع برای پایان نامه یا پژوهش می نمایند. این مسأله سبب شد تا فهرستی از موضوع هایی که ممکن است قابل انجام باشد و یا برای برخی از دانشجویان جالب باشد تهیه شود. اما باید اذعان داشت که وبنگار این یادداشت ممکن است که در زمینه موضوع های پیشنهادی هیچ تجربه ای نداشته باشد. بنابراین خواهمشند است که به این امر توجه شود و درخواست اظهارنظر نشود. اما اگر دانشجویی یکی از موضوع ها را انتخاب نمود می تواند درخواست نماید تا نام ایشان جلو موضوع انتخابی در فهرست اضافه شود که از تکرار مجدد توسط سایر افراد خودداری شود. برخی از موضوع ها خیلی کلی است و افراد باید به مطالعه بپردازند. فهرست موضوع های انتخاب شده بر اساس موضوع کنفرانس های بین المللی، مقاله های پژوهشی و گروه های بحث خارجی انتخاب شده است. برای دسترسی به فهرست موضوع های پیشنهادی به آدرس زیر رجوع شود: http://nouruzi.itgo.com/ThesisTopics.htm

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۳:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٢٧


روباه یا جوجه تیغی

دانشمندان بزرگ به دو دسته تقسیم می شوند: روباه و جوجه تیغی. روباه حیله های زیادی می داند در حالی که جوجه تیغی حیله های اندکی. روباه به همه چیز علاقه مند است و به راحتی از یک مسأله به مسأله دیگر حرکت می کند. در حالی که جوجه تیغی به مسائل معدودی می پردازد که فکر می کند بنیادی هستند و برای سال ها و بلکه دهه ها به حل این مسائل می پردازد. بسیاری از اکتشافات توسط جوجه تیغی انجام می شود، در حالی که اکتشافات ناچیزی توسط روباه انجام می شود.  علم برای رشد سالم خود هم نیازمند جوجه تیغی است و هم نیازمند روباه. جوجه تیغی برای کاوش در ذات و ماهیت اشیاء و روباه برای کاوش مسائل جزئی اما پیچیده پیرامون جهان حیرت انگیز ضروری هستند. برای نمونه، البرت اینشتاین یک جوجه تیغی بود که مسائل بنیادی فیزیک را حل کرد و ریچارد فیمن یک روباه بود. خوانندگان باید بدانند که روباه ها به همان اندازه جوجه تیغی ها خلاق و آفریننده هستند. برای اصل متن نگاه کنید به: 

                                                     

 

Freeman J. Dyson (2005). Wise Man. The New York Review of Books, Volume 52, No. 16, October 20, 2005. Available at: http://www.nybooks.com/articles/18350

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٢٧


جستجو در اینترنت: آشنایی با موتور جستجوی گوگل

   گوگل جامع ترین، بهترین و قوی ترین موتور کاوش برای بازیابی اطلاعات در اینترنت محسوب می‌شود. آشنایی با گوگل فرایند جستجو و بازیابی اطلاعات را  تسریع می بخشد. در سال ۱۳۷۹ مقاله ای با عنوان "جستجو در اینترنت: آشنایی با موتور جستجوی گوگل" نوشته بودم که می تواند به جستجوگران اطلاعات در محیط وب با استفاده از گوگل کمک نماید.

Google

Noruzi, A. (2002). Internet Searching: Introduction to Google search engine. Ettela Resani (Iranian Journal of Information Science), 16(3&4): 79-83  

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٢٦


فرهنگ استناد

در هر اثری خواه چاپی یا الکترونیکی"ممکن است به دلایل گوناگون به تجربه ای، قولی یا مکتوبی اشاره شود […] اشاره به سخن یا سند پیشین اصطلاحاً استناد خوانده می شود" (حرِّی، ١٣٧٢). در واقع استناد یعنی "قبول صحت و درستی یک مدرک توسط مدرک دیگر" (عصاره، ١٣٧٧).به دیگر سخن، استناد رابطه میان اثر استناد دهنده با اثر استناد شونده را نشان می دهد.نویسندگان به دلایل گوناگونی استناد می دهند که پروفسور یوجین گارفیلد (1965) فهرستی از ١٥ دلیل اصلی استناد را بر می شمارد که در اینجا برخی از آنها ذکر می گردد.

١. تجلیل از پیشینیان

٢. اعتبار بخشیدن به آثار مرتبط (تجلیل از همتایان)

٣. اثبات ادعاها

٤. مشخص کردن آثار اصلی و مهمی که در آن یک ایده ای پدیدار شده است.

 

 از زمانی که وب و وبنوشت (Weblog)پا به عرصه حیات خود گذاشتند، مشکلات ویژه ای برای نویسندگان پیش آمده و آن سرقت ادبی آثار و عدم رعایت حق معنوی مؤلف (استناد با ذکر نام نویسنده اصلی)است.متأسفانه برخی از وبنگاران (بلاگرهای) ایرانی در همه حوزه ها و گاهی در حوزه کتابداری، اطلاعات یک صفحه یا یک مقاله را بدون ذکر منبع برداشته و در وبنوشت خود کپی می نمایند.در حالی که می توان با یک پیوند ساده به اصل مدرک، این مشکل را به راحتی حل کرد.نگارنده این یادداشت در خلال گردآوری وبنوشت ها و وبگاه های حوزه کتابداری متوجه شد که برخی افراد متن مقاله های چاپ شده ایشان در مجله علوم اطلاع رسانی و مطالب وبنوشت شخصی ایشان را بدون ذکر نام و بدون استناد کپی کرده اند. چنین عملکردهایی شایسته نیست.بهتر است که افراد به آثار استفاده شده استناد نمایند. در غیراین صورت از انجام این عمل پرهیز و مطالب کپی شده را حذف نمایند.

 

منابع  

حرِّی، عباس (1372). مروری بر اطلاعات و اطلاع رسانی. تهران: صفحه 291.

عصاره، فریده (1377). تحلیل استنادی.فصلنامه کتاب، پاییز و زمستان، صفحه 34-48.

Garfield, Eugene (1965). Can citation indexing be automated? Available at: http://www.garfield.library.upenn.edu/essays/V1p084y1962-73.pdf

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٢:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٢٥


حضور کشورهای خاورمیانه در محیط وب

بررسی و ارزیابی میزان "حضور کشورهای خاورمیانه در محیط وب و ضریب تأثیرگذاری آنها" با استفاده از موتور کاوش یاهو نشان می دهد که از لحاظ میزان تولید صفحه های وب ایران بعد از ترکیه و اسرائیل در رتبه سوم قرار دارد. البته قابل ذکر است که داده های این پژوهش در شش ماه گذشته دوبار تکرار شد تا تغییرات موتور کاوش مورد بررسی قرار گیرد. قابل توجه است که ابتدا ایران در مقام اول قرار داشت اما با توجه به این که بسیاری از سازمان های ایرانی و متعاقباً وبگاه های (Websites) آنها هر چند وقت یکبار تغییر نام می دهند و یا مدیران وبگاه های ایرانی هرچند وقت یکبار نام دایرکتورهای وبگاه خود را تغییر می دهند در نتیجه ایران به مقام سوم افول کرد. با این وجود ایران موقعیت بهتری از کشورهای عربی خاورمیانه دارد.  

 

 

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٢٤


بررسی میزان حضور ایران در عرصه وب

از اواسط دهه ١٩٩٠ حوزه پژوهشی نوینی به نام وب سنجی برپایه روش های کتابسنجی و اطلاع سنجی به وجود آمد که کار آن، پژوهش درباره ماهیت و ویژگی های وب جهانگستر است.این مقاله سعی دارد به بررسی، مقایسه و رتبه بندی حوزه های فرعی ایران (.ir) بپردازد. جدول ١ نشان می دهد که حوزه (دامنه) سطح بالای ایران(.ir) بیشترین و حوزه نظامی ایران (mil.ir) کمترین میزان صفحه های وب را تولید کرده اند. همچنین قابل ذکر است که موتور کاوش گوگل وبگاه های (Website) ایرانی به ویژه دانشگاهی را بهتر تحت پوشش قرار می دهد.به عبارت دیگر، گوگل به نسبت سایر موتورهای کاوش (یاهو، آلتاویستا، ام اس ان، و آلدِوب)، صفحه های وب بیشتری از ایران را نمایه سازی می کند و موتور کاوش "ام اس ان" وبگاه های ایرانی را کمتر تحت پوشش قرار می دهد. همچنین جدول٢  نشان می دهد که اغلب صفحه های وب منتشر شده در ایران با فرمت زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML) منتشر شده اند.یافته ها نشان می دهد که فرمت هایی چون (HTM، JPG، HTML، PHP، PDF، و ASP) بیشتر مورد استفاده وبگاه های ایرانی قرار گرفته اند.

 

کلیدواژه ها

موتورهای کاوش، نمایه سازی وب، وب سنجی، ایران

 

نوروزی، علیرضا (1385). بررسی میزان حضور ایران در عرصه  وب. فصلنامه کتاب. 

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٢٤


ضریب تأثیرگذاری وب و سنجش آن در برخی سایت های دانشگاهی ایران

چکیده

ضریب تأثیرگذاری وب، ابزاری است برای ارزیابی، رتبه بندی، مقایسه و طبقه بندی وب سایت های مختلف در سطح حوزه های (Domain) ملی مانند (.ir) و یا برای مقایسه وب سایت ها در سطح بین المللی. در این نوشته به بررسی سیر تاریخی و تعریف ضریب تأثیرگذاری وب و برخی از مزایا و معایب آن پرداخته خواهد شد.همچنین کاربردهای فراپیوندها و ضریب تأثیرگذاری وب در نمایه سازی وب -نمایه سازی پیوندی- و تفاوت های روش ضریب تأثیرگذاری وب با ضریب تأثیرگذاری مجله ها نیز به اختصار توضیح داده خواهد شد. به عنوان نمونه وب سایتِ ١۵ دانشگاه ایرانی به منظور محاسبه ضریب تأثیرگذاری وب انتخاب شده اند و نتایج نشان می دهد که به دلایلی از جمله زبان فارسی و فقدان منابع اطلاعاتی مناسب برای جذب پیوند، دانشگاه های ایرانی نتوانسته اند میزان پیوندی را که مستحق آن هستند دریافت کنند.

 

کلیدواژه ها

وب سنجی، ضریب تأثیرگذاری وب Web Impact Factor, WIF)ضریب تأثیرگذاری مجله ها، نمایه سازی پیوندی، دانشگاه های ایرانی

 

نوروزی، علیرضا (1383). ضریب تأثیرگذاری وب و سنجش آن در برخی سایت های دانشگاهی ایران. مجله مطالعات تربیتی و روانشناسی، ویژه‌نامه کتابداری و اطلاع‌رسانی، دوره پنجم، شماره دوم.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٢٤


بررسی دقیق Peer review

در زبان پارسی می توان برابرنهاده هایی چون "بررسی دقیق" یا "بررسی تخصصی" را برای "Peer review" انتخاب نمود. منظور از بررسی دقیق، این است که مقاله های منتشر شده در یک مجله تخصصی توسط کارشناسان و متخصصان آن حوزه علمی به طور دقیق بررسی و ارزیابی می شود. در روند انتشار مجله های علمی و پژوهشی، کنترل کیفی مقاله ها از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. در واقع، کنترل کیفی یا بررسی دقیق یکی از معیارهای علمی در ارزیابی اعتبار مجله هاست. به طور خلاصه، بررسی دقیق یعنی:

- ارزیابی فنی و علمی مقاله ها توسط کارشناسان

- ارزیابی و بررسی مقاله توسط داوران

- نظرخواهی از افراد اهل فن در مورد مقاله های دریافتی به منظور تصمیم گیری در مورد چاپ یا عدم چاپ یک مقاله توسط مجله

همچنین عبارت "Peer review" در علم مدیریت به معنی مرور فعالیت ها توسط همکاران به کار گرفته می شود. در نتیجه "Peer Reviewed Journals" یعنی مجله هایی که مقاله های آنها توسط کارشناسان مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٧/۱٩


چرا کتابخانه های ایران از دنیا عقب مانده اند؟

این پرسش خود پرسش های دیگری را به دنبال دارد. برای نمونه، چرا ما به راحتی فناوری های نوین (اینترنت، وب، کتابخانه های دیجیتال، مجله های الکترونیکی، و غیره) را نمی پذیریم؟ از همه مهمتر این که چرا ما باید تاریخ کشورمان را از زبان بیگانگان بشنویم؟ چرا یک جستجوگر خارجی باید اطلاعات در مورد تاریخ ایران و خلیج فارس را از زبان دانشنامه های خارجی مثل ویکیپدیا دریافت نماید؟ چرا ما نمی توانیم یک دانشنامه الکترونیکی فراهم نماییم؟ چرا کتابخانه ها، مراکز اطلاع رسانی و دانشگاه های ما در اعماق تاریخ خفته اند و هیچکدام یک پایگاه اطلاعاتی برای گردآوری مقاله های نوشته شده توسط پژوهشگران ایرانی فراهم نمی کنند؟ در حالی که دنیا به سمت کتابخانه های کاملاً دیجیتال پیش می رود. چرا ما نمی توانیم یک فهرستگان پیوسته از موجودی کتابخانه های ایران داشته باشیم؟

مسأله این است که ما می توانیم، ولی مشکل این است که برنامه ریزی نداریم. جواب پرسش های پیش گفته هرچه می خواهد باشد ولی باید به خاطر داشت که با توجه به پیشرفت های سریع فناوری اطلاعات در جهان بدون شک می توان گفت که در کمتر از 20 سال آینده، برای پژوهشگران جوان اگر یک اثری به صورت الکترونیکی قابل دسترس نباشد، آن اثر وجود ندارد.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/۱٢


ضرورت فهرستگان ملی ایران و نقدی بر عملکرد طراحان فهرستگان های کشور

مقدمه

فهرستگان یعنی فهرست موجودی تمام کتابخانه های عضو یک شبکه. از لحاظ جغرافیایی این شبکه ممکن است بین المللی، ملی، منطقه ای، شهری و یا در حد یک دانشگاه باشد. هدف اصلی یک فهرستگان نشان دادن محل نگهداری منابع است. در یک فهرستگان به هر کتابخانه یک کد ویژه داده می شود که هنگام بازیابی منابع محل نگهداری آنها به درستی نشان داده شود. به عنوان نمونه، در یک فهرستگان نشان داده می شود که کدام کتابخانه کتاب "نمایه سازی استنادی اثر یوجین گارفیلد" را قبلاً خریداری و فهرست نویسی کرده است. یکی از بهترین فهرستگان ها، فهرستگان جهان (WorldCat) است که توسط مرکز خدمات رایانه ای پیوسته (OCLC) در اوهایو آمریکا راه اندازی شده است (برای اطلاع بیشتر نگاه شود به: فهرستگان جهان. فصلنامه علوم اطلاع رسانی. دوره 17). باید به خاطر داشت که اساس تمامی طرح های امانت بین کتابخانه ای، اشتراک منابع و فهرست نویسی تعاونی فهرستگان ها هستند. بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مانند آمریکا و فرانسه در این زمینه سرمایه گذاری کرده و می کنند.

 

تاریخچه فهرستگان در ایران

- فهرستگان ملی ایران

         این فهرستگان توسط مرکز خدمات کتابداری در 6 جلد در سال 1351 و 1352 منتشر شد و شامل کتاب هایی است که به زبان های لاتین در کتابخانه های ایران موجود بود و نمونه فهرستبرگه های آنها ارائه شده است.

 

- فهرستگان کتب لاتین کشور

فهرستگان کتب لاتین کشور، نام طرحی است که راه اندازی آن به سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران واگذار گردید. علی رغم این که بودجه میلیاردی کلانی به این طرح اختصاص یافت اما به نظر نگارنده طرح پیش گفته در عمل چندان موفق نبوده و نتوانست مفید واقع شود. به نظر می رسد که با گذشت ١٠ سال از شروع فاز اول و دوم طرح، لازم است که به آسیب شناسی طرح و عوامل مؤثر در عدم موفقیت آن پرداخته شود، هرچند که نقد و بررسی در کشور ما رواج ندارد.

روند گردآوری اطلاعات کتابشناختی طرح به این صورت است که از کتابخانه ها درخواست می شود که اطلاعات کتابشناختی منابع اطلاعاتی خود را روی فلاپی و یا لوح فشرده ذخیره و تحویل سازمان پژوهش ها دهند و بعد این اطلاعات به پایگاه اطلاعاتی سازمان پژوهش ها انتقال داده شود و در نهایت هم اطلاعات گردآوری شده روی لوح فشرده ذخیره شده و دوباره به کتابخانه ها فروخته و یا هدیه می شود. اما لازمه موفقیت طرح این است که هر ماه و یا هر فصل و یا حداقل هر سال از کتابخانه ها درخواست شود تا اطلاعات کتابشناختی منابع تازه تهیه شده خود را ارسال نمایند و یا کارشناسان سازمان پژوهش ها دوباره به کتابخانه ها مراجعه نموده و از آنها درخواست تحویل اطلاعات منابع موجود را نمایند.

اشکال های فنی طرح موجود (مبتنی بر لوح فشرده) برای کتابخانه ها عبارتند از:

- فقدان روزآمدسازی زودهنگام توسط سازمان پژوهش ها

- فقدان پشتوانه اجرایی توسط کتابخانه ها، زیرا ضرورت وجود چنین فهرستگانی به درستی برای کتابخانه ها تعریف و تفهیم نشده است.

 

ضرورت فهرستگان ملی ایران (IranCAT: Iranian Union Catalog)

خلأ وجود فهرستگان ملی ایران مبتنی بر شبکه اینترنت به درستی محسوس است. چه این که چنین فهرستگانی می تواند منافع فراوانی برای کتابخانه ها و به ویژه برای نظام پژوهشی کشور داشته باشد. به عنوان نمونه:

- صرفه جویی در ارز برای خریداری منابع خارجی

- کمک به روند پژوهش در کشور و در نهایت توسعه اقتصادی کشور

- کمک کردن به طرح امانت بین کتابخانه ای

- کمک به طرح اشتراک منابع

- صرفه جویی در زمان و در بودجه کل کتابخانه های عضو برای فهرست نویسی بنیادی منابع

- جلوگیری از خرید منابع تکراری حداقل در سطح یک دانشگاه یا شهر

 

نتیجه گیری

در نتیجه راه اندازی فهرستگان ملی ایران (IranCAT: Iranian Union Catalog) ضروری است و باید یکی از اولویت های پژوهشی کشور باشد. به نظر می رسد که یک طرح فهرستگان هم جدیداً توسط کتابخانه منطقه ای علوم و تکنولوژی شیراز در حال اجراست که اطلاعات زیادی درباره این طرح نه در وبگاه کتابخانه و نه در سایر منابع در دسترس نیست. وبگاه کتابخانه هم اجازه نمی دهد به عنوان کاربر مهمان وارد شبکه شد که بتوان در مورد آن اطلاعات کسب کرد.

باید توجه شود که طرح فهرستگان ملی ایران باید برای تمام پژوهشگران ایرانی مجانی باشد، نه این که منحصر به دانشگاه و یا سازمان های خاصی شود. درست است که یک سازمان در این طرح بیشتر سرمایه گذاری می نماید، اما این سرمایه از بودجه ملی کشور تعیین می شود، پس باید همگان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

فهرستی از فهرستگان ها

 فهرستگان علوم زمین: http://www.ngdir.ir/Library/PLibrary.asp

French Union Catalogue: http://www.sudoc.abes.fr/

Indian Union Catalogue, INFLIBNET's National Online Union Catalogue: http://202.141.130.73/unicat/

Israel Union Catalogue: http://aleph2.libnet.ac.il/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=uli02 

UK Union Catalogues: http://edina.ac.uk/suncat/other.shtml http://www.suncat.ac.uk/unioncatalogues/   

WorldCat: http://www.oclc.org/  

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٧


چهار مهندس فرانسوی در ناف تهران مورد اخاذی قرار گرفتند

مهندسان فوق برای شرکت توتال فرانسه و بریتیش پترولیوم کار می کنند. از قضا یکی از آنها دوست خانوادگی ما است و خانم ایشان مدیر امور دانشجویی دانشگاه است. مهندس گرابادیان و همکارانش برای انجام یک طرحی راهی بندر امام بودند. وی برای گرفتن اطلاعات به خانه ما آمد و با استرس و دلهره از وضعیت ایران راهی تهران شد.

زمان رفتن ایشان درست حول و حوش انتخابات ریاست جمهوری بود و ابتدا به نمایندگی شرکت مذکور در تهران رفته بودند و در آنجا ظاهراً یک بمب دست ساز به داخل نمایندگی شرکت بریتیش پترولیوم انداخته شده بود که حسابی آنها را ترسانده بود و این حادثه باعث شد که چند نفر از این گروه کاری، تصمیم بگیرند ایران را ترک کنند.

روزی مهندسان تصمیم می گیرند که بعد از شام کمی در خیابان های تهران قدم بزنند که ناگهان یک ماشین با سرعت تمام و با حالتی که آنها را در رعب و وحشت انداخته بود جلوی پای آنها ترمز می گیرد و چهار نفر سریع جلوی پای آنها ظاهر شده و با نشان دادن کارت های شناسایی الکی می گویند که نیروی انتظامی هستند و آنها مشکوک به حمل دراگ (مواد مخدر) می باشند. در نتیجه با گشتن جیب آنها و بعد نیافتن هیچ چیز آنها را می ترسانند که اگر آنها را ببرند، به زندان خواهند رفت در نتیجه از پولی که در جیب آنها بوده است و هر نفر تقریباً 100 هزار تومان پول ایرانی به همراه داشته بودند که سارقان می برند.

متاسفانه مهندسان فرانسوی هیچکدام فارسی بلد نیستند و در نتیجه نمی توانند شماره ماشین سارقان را بنویسند و زمان مراجعه به پلیس هم، عملاً هیچ کاری نمی توانند انجام دهند. در نهایت، شرکت نفتی پیش گفته مقدار پول دزدیده شده را به آنها بر می گرداند.

وقتی مهندس این داستان را تعریف کرد چشم هایم گرد شد و کلی خجالت کشیدم. ولی خانم ایشان آنقدر متواضع است که همش سعی می کرد که به ما بگوید چیز مهمی نبوده است. ولی چطور باور کنیم مهم نبوده در حالی که این دو حادثه باعث شده چند نفر از این گروه کاری، چند تا مهندس، تصمیم بگیرند ایران را ترک کنند و آنجا نمانند و درخواست لغو مأموریتشان را بدهند و زود برگردند به کشورشان.

جالبتر این که همسران این مهندسان طبق قرارداد با شرکت می توانستند برای مدت یکماه به ایران بروند و این حادثه چهار توریست دیگر را از مملکت گرفت. که اگر اینها هم می رفتند و به سلامت بر می گشتند می توانست خود تبلیغی باشد برای جذب توریست.

 حالا با این اوضاع چطور می توانیم انتظار داشته باشیم که در یک کشور توریست پذیر، با خارجی ها اینگونه برخورد شود، چگونه رؤسای سازمان های جهانگردی ایران دم از توریست می زنند در حالی که ما نمی توانیم امنیت توریست ها را تأمین نماییم.

ما چقدر تلاش کردیم که ترس مهندسان را از بین ببریم تا جرأت کنند پا به خاک کشور مهمان نواز!!! ایران بگذارند ولی بعدش چی شد؟؟؟ برخی شیاد به نام پلیس، خیلی راحت می زنند تو سر فرصت پیش آمده و تبدیلش می کنند به یک تهدید. جای اینکه این آقایان با خاطرات خوش باعث شوند چند نفر دیگر پا به ایران بگذارند، برعکس تازه می تواند قصه اش روی ما ایرانی ها را کم کند، چاپ کنند و باعث شوند هیولای ایران روز به روز برای خارجی ها بزرگتر و وحشتناکتر شود. افسوس که ما ایرانی ها چقدر راحت فرصت های اقتصادی را از دست می دهیم!!!

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٧/٥


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی