افراد برونگرا و درونگرا: استفاده از اینترنت

در مقاله ای در مورد تأثیر عوامل فرهنگی اجتماعی بر ارتباطات مجازی آنجلا راگوزا (۲۰۰۶) از دانشگاه چارلز استوارت استرالیا، از پالوف و پرت (۱۹۹۹) نقل کرده است که "افراد درونگرا، به نسبت افراد برونگرا، گرایش بیشتری برای استفاده از ارتباطات الکترونیکی دارند و راحت­تر هستند." به نظر می­رسد که اینترنت این امکان را برای افراد درونگرا فراهم کرده است که بتوانند از طریق اتاق­های گپ­ یا پست الکترونیکی (رایانامه) با دیگر کاربران اینترنتی (فارغ از جنس، نژاد و ...) به­راحتی گفت­و­گو کنند و ارتباط برقرار کنند، حالتی که ممکن است در ارتباط­ های چهره به چهره برای افراد درونگرا ممکن نباشد.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۳٠


ترجمه مقاله های مجله وب شناسی

ترجمه مقاله­های منتشر شده در مجله وب­شناسی بدون کسب اجازه از مؤلف و بدون هماهنگی با مجله غیرمجاز است. قابل ذکر است که ترجمه یک مقاله بر اساس هماهنگی قبلی با مؤلف موجب می­شود که مؤلف اصلی، متن ترجمه شده مقاله­ خود را مطالعه کرده و در صورت لازم اصلاح یا تأیید نماید و این روند به مقاله ترجمه شده اعتبار دیگری می­بخشد و باعث ارتباط علمی و همکاری بین مؤلف و مترجم می­شود. در مواردی که مترجم در برگرداندن و درک مفاهیم مشکل داشته باشد به راحتی می­تواند از مؤلف درخواست شرح و توضیح موضوع نماید حتی اگر مؤلف به زبان پارسی آشنا نباشد. یکی از مزایای ترجمه مقاله با هماهنگی مؤلف، ایجاد ارتباط علمی و همکاری بین مؤلف و مترجم است.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٤:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢۸


نخستین تجربه حضور در یک کنفرانس بین المللی

کنفرانس وب­سنجی، کتاب­سنجی، علم­سنجی در تاریخ ۱۰تا ۱۲می در شهر نانسی فرانسه برگزار شد. خلاصه این­که با زحمات زیادی خودم را آماده کردم و راهی نانسی شدم و به خانه دوست دانشمندم ابوالقاسم رفتم.

سعی کردم روز نخست کنفرانس صبح زود آنجا باشم تا شاید برخی از اساتید رشته را  ملاقات کنم. بعد از ثبت نام، خانم دکتر فریده عصاره را دیدم و باهم صحبت کردیم و بعد ایشان زحمت کشید مرا به چند نفر از افرادی که می­شناخت معرفی کرد. بعد در نظر داشتم اساتیدی چون پیتر اینگورسن متخصص "وب­سنجی و بازیابی اطلاعات" و اساتید آمریکایی را ببینم. پیتر آمد و با توجه به اینکه قبلاً عکسش را دیده بودم، شناختمش و هنگام معرفی گفتم که من علیرضا هستم همان ایرانی که مقاله شما را به زبان فارسی ترجمه کرد. پیتر گفت: "یادم آمد و بعد گفت مجله وب­شناسی هم خوب پیشرفت کرده است و غیره." بعد با پروفسور دونالد بیور متخصص "تاریخ علم" از دانشگاه ویلیامز آمریکا آشنا شدم. وی بیشتر در حوزه "تاریخ علم" کار می­کند. با هندی­ها، چینی­ها، تایوانی­ها و ژاپنی­های متخصص کتاب­سنجی، علم­سنجی و وب­سنجی آشنا شدم.  

کنفرانس با سخنرانی خانم کرشمر بنیانگزار کولنت (Collaboration Network) شروع شد و بعد با سخنرانی پیتر اینگورسن ادامه پیدا کرد. سخنرانی اینگورسن در مورد تاریخچه وب­سنجی بود، در قسمتی از سخنرانی که به بحث مجله­های مرتبط با وب­سنجی پرداخت گفت که "نزدیک­ترین مجله به حوزه وب­سنجی مجله ایرانی وب­شناسی است."

 

روز دوم: باید مقاله­ام را ارائه می­دادم با توجه به این که تجربه ارائه مقاله به زبان انگلیسی نداشتم، در نتیجه هم استرس داشتم و هم نگران بودم که بتوانم خوب ارائه بدهم. ناگفته نماند که مقاله­های زیادی در مورد نحوه ارائه مقاله در کنفرانس­های بین­المللی خوانده بودم و سعی کردم اصول را به کار بگیرم. هفته پیش از کنفرانس روزی یکبار متن مقاله را می­خواندم و روی نوار ضبط می­کردم، زمان می­گرفتم و بعد مجدداً به آن گوش می­کردم که ایرادهای آن را متوجه شوم. متن مقاله را تقریباً حفظ شده بودم. ناگفته نماند که وقتی سخنرانی چینی­ها و ژاپنی­ها را گوش کردم خیلی به خودم امیدوار شدم.

بعد از ظهر روز دوم، پیتر اینگورسن گرداننده کنفرانس شد و بعد از نهار آمد گفت: سریع بلند شو برویم که حالا باید مقاله­ات را ارائه بدهی. البته در این بخش خانم دکتر عصاره مقاله نوشته شده با محسن زین­العابدینی و لیلا مکتبی را ارائه داد. بعد من باید مقاله­ام را ارائه می­دادم. بعد از من مایک ثلوال و بعد خانم عصاره مقاله خود و امیرضا اصنافی را ارائه داد.

همان­طور که گفتم با توجه به استرسی که داشتم چند لحظه اول کمی ­سخت بود و بعد از گذشت چند دقیقه همه چیز عادی شد. در مجموع، خوب بود و بر اساس زمان­بندی­ام تمام شد. تمام که شد پیتر بر روی میز زد و گفت ول داون. چند تا سؤال پرسیده شد که جواب دادم.

بعد آمدم نشستم و دونالد بیور گفت که آیا این نخستین باری بود که ارائه دادید گفتم آره گفت ریلی؟ گفت خیلی خوب بود. چند نفر دیگر هم تبریک گفتند و گفتند خوب بود. بعد از ظهر با اتوبوس رفتیم گردش توی شهر، دکتر اد نویون استاد هلندی در یک سمت تنها نشسته بود و من هم در سمت دیگر تنها. بلند شد و گفت من می­خواهم با شما به عنوان یک ایرانی صحبت کنم. آدم باسواد و آگاهی بود. او هم گفت خوب ارائه دادی، گفتم نخستین بارم بود. گفت: یو آر جوکینک. یعنی الکی می­گویی. و غیره.

 

روز سوم:

صبح ساکم را برداشتم که بروم کنفرانس و بعد از اتمام مستقیم بروم ایستگاه قطار. توی تراموا بودم که یکی گفت: های. دیدم که مایک ثلوال (استاد وب­سنجی) است هم­صحبت شدیم، بحث مقاله نوشتن و زبان پیش آمد و یک سری مسائل دیگر، به مایک گفتم: تصور کنید که شما باید یک مقاله به زبان فرانسه بنویسد، خوب حالا بنویسید ببینید نوشتن به زبان خارجی ساده است. مایک گفت: من هرگز نمی­توانم به زبان فرانسه بنویسم. ....

هنگام صرف نهار، با پولانکو استاد فرانسوی آشنا شدم. پولانکو فرانسوی­الاصل نیست. می­گفت: سی سال پیش وقتی به پاریس رسیدم، جایی نداشتم و مرا در هتلی که شاه ایران برای ایرانیان در پاریس خریده بود سکونت دادند و از مهمان­نوازی ایرانی­ها خاطره­های خوبی داشت. وی قبول کرد که ژوری پایان­نامه دکترای من باشد و این بزرگترین موفقیت من در این کنفرانس بود که توانستم دومین ژوری پایان­نامه­ام را پیدا کنم. وی در حوزه­های وب­سنجی، خوشه­بندی وب (Clustring) و کتابسنجی تخصص بیشتری دارد.  

ناگفته نماند که روز دوم موافقت پیتر اینگورسن (پدر وب­سنجی) را برای رفتن به دانمارک به مدت چهار تا شش ماه به دست آوردم. اینگورسن گفت: اگر شما هزینه زندگی خود را در دانمارک تأمین کنید، هیچ مشکلی ندارد. اما روز سوم آمد گفت آنقدر که من فکر می­کردم هم ساده نیست، شما باید هزینه­ای معادل هفت هزار یورو به دانشگاه کوپنهاگ بدهید. البته این یکی کار سختی است باید با دانشگاه فرانسوی و سفارت ایران هماهنگ کنم. پیتر دل خوشی از سیاست­های ایران و خراب کردن سفارت دانمارک در تهران نداشت. تجربه شیرینی بود.

                            

        

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢٤


کتابخانه های روستایی در استان کرمانشاهان

یکی از موضوع­هایی مورد علاقه­ام، کتابخانه­های روستایی است و طرحی در مورد کتابخانه­های روستایی دارم که البته حداقل چهار سال دیگرآن را خواهم نوشت. به خاطر همین گاهی در مورد کتابخانه­های روستایی در این وبنوشت خواهم نوشت. هنگام وبگری به وبگاه اداره کل فرهنگ استان کرمانشاه برخورد کردم و چشمم به جمال فهرست کتابخانه­هاي فعال روستايي استان کرمانشاه روشن شد. استان پهناور کرمانشاه ۱۵کتابخانه روستایی دارد که البته یکی از آنها هم فعال نیست. باز جای خوشحالی است که حداقل ۱۴ کتابخانه فعال در کل استان وجود دارد.

نیز نگاه شود به:

انتظاري، علی (۱۳۸۱). فهرستگان کتابخانه هاي روستايي. تهران: موسسه ملي آمارهاي فرهنگي.

 

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٧


کتابخانه مجازی علوم عراق

اگر دو سال دیگر متوجه شدید که عراق جزو کشورهای مدرن و برتر در خاورمیانه تبدیل شده اصلا تعجب نکنید، زیرا آمریکایی ها در حال ساخت کتابخانه مجازی علوم عراق هستند و همه پایگاه­های اطلاعاتی را رایگان در اختیار عراق قرار می­دهند.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٤


مغزهای فراری

این روزها خبرگزاری­های ایرانی اقدام به انتشار خبری دست دوم، سپتامبر سال ۲۰۰۵ یواس­تودی آمریکا کرده­اند که مریم میرزاخانی یا به قول این خبرگزاری­ها بانوی ایرانی. این ریاضیدان ایرانی­تبار که اکنون جزو ده مغز برلیان آمریکاست و امروز یک آمریکایی است. وی جزو برندگان المپیاد ریاضی بود که برای ایران مدال آورد اما در کشور خود توجهی به او نشد و امکانات لازم در اختیار وی قرار نگرفت و فرار را بر قرار ترجیح داد. به راستی چرا این مفزهای ایرانی تا داخل کشور خود هستند کسی به تعریف و تمجید آنها نمی­پردازد و به آنها افتخار نمی­کند اما همین که آمریکایی شدند تازه آه از نهاد ما ایرانی­ها بلند می­شود. هر کسی از نگاه خود به تفسیر دلایل فرار مغزهای ایرانی  می­پردازد بدون آن که یک ریشه­شناسی اساسی و حل مشکل شود و بدون این­که هیچ اقدام عملی انجام شود. کم نیستند ایرانیانی که در آمریکا هستند و امروز جزو برلیان های آمریکا محسوب می­شوند. آیا می­خواهید بدانید چند دانشجو یا استاد ایرانی امروز در دانشگاه­های آمریکاست؟ یک جستجوی وب­سنجی به راحتی نشان می­دهد که حداقل هزار فارغ­التحصیل ایرانی در آمریکاست.

linkdomain:ac.ir/ AND domain:edu

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٧


اصول و قوانین کتابداری مبتنی بر قوانین رانگاناتان

شیالی رانگاناتان و قوانین کتابداری (Five Laws of Library Science) او  الگوی خوبی برای کتابداران و متخصصان اطلاع­رسانی در سراسر دنیاست. قوانین رانگاناتان سرچشمه بسیاری از اصول و قوانین کتابداری نوین شده است. در مقاله کاربرد قوانین رانگاناتان در محیط وب (پنج قانون وب) برخی از قوانینی که مشهورتر بودند معرفی شد. پنج قانون وب خوانندگان زیادی پیدا کرد و وبنوشت­های مختلف به معرفی آن پرداختند، برخی هم به آن استناد کردند و حتی منبع درسی در دانشگاه کاریلونا شمالی شد، در برزیل به زبان پرتقالی ترجمه و منتشر شد. همچنین توسط فاطمه عموحسینی و طاهره عظیمی­نیا نیز به زبان پارسی ترجمه شده است که قرار است در مجله علوم اطلاع­رسانی منتشر شود.

 

سایر قوانین کتابداری

The principles of Library

The library is everywhere.

The library has no barriers.

The library invites participation.

The library uses flexible, best-of-breed systems.

Ken Chad and Paul Miller (2005). Do libraries matter? The rise of Library 2.0.

 

The Principles of Library 2.0

The library encourages the heart. 
The library is human.
The library recognizes that its users are human too
(Stephens, 2005).

Michael Stephens (2005). Do Libraries Matter: On Library & Librarian 2.0.  

 

Five Principles of Collaboration

The library is everywhere.

The library has no barriers.

The library provides coordination.
The library needs technology.
The library always develops
(Laohuai [Chinese]? or Genti Sophora [Japanese]).

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٤


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی