خلیج فارس یا خلیج ال ع ر ب ی

یکی از مشکلاتی که انگلیسی ها و نوچگانشان مانند فرانسه از پنجاه سال پیش شروع کردند؛ تغییر نام خلیج فارس به خلیج ال ع ر ب ی و خلیج است که حتی در نقشه های تاریخی در موزه لوور پاریس هم نام خلیج می نویسند. به راستی چرا در مقابل جنگ اطلاعاتی غرب ما ناتوان هستیم؟ حال نگاه شود به پایگاه های اطلاعاتی و ببینید ایرانیان چه تعداد مقاله در مورد خلیج فارس و مسائل مرتبط با آن (تاریخ، جغرافیا، زمین شناسی، پتروشیمی، اقلیم شناسی و غیره) می نویسند؟ یک جستجوی ساده در عنوان مقاله ها نشان می دهد: 

تعداد مقاله

واژه جستجو

پایگاه اطلاعاتی

۹۰۹

Persian Gulf

ISI

۶۵۹

Ara bian Gulf

ISI

۱

Persian Gulf

Emerald

۱۴

Ara bian Gulf

Emerald

۹۷

Persian Gulf

ScienceDirect

۲۴۹

Ara bian Gulf

ScienceDirect

تعجب نکنید که تعداد مقاله های که در عنوان آنها واژه کذایی خلیج ال ع ر ب ی به کار رفته بیشتر از خلیج فارس است زیرا از ماست که بر ماست. از 909 مقاله ای که در مورد خلیج فارس (Persian Gulf) در پایگاه آی.اس.آی موجود است فقط ۳۸مقاله توسط ایرانیان نوشته شده است و بقیه هم به لطف غربی ها واژه خلیج فارس به کار رفته است. اگر در متن یا چکیده مقاله ها هم جستجو شود خواهیم دید که تعداد مقاله ها در مورد خلیج ال ع ر ب ی کذایی چقدر زیاد است. همچنین قابل ذکر است که امارات متحده العربی نیز دانشگاهی راه اندازی کرده است به نام دانشگاه خلیج ال ع ر ب ی؛ آنچه که جالب است تعداد مقاله هایی است که توسط این دانشگاه در آی.اس.آی. موجود است. این دانشگاه تازه تاسیس ۳۹۰ مقاله در پایگاه پیش گفته دارد و دانشگاه خلیج فارس ایران فقط ۱۱۳مقاله دارد. اینها را گفتم که اذهان را برای یادداشت آتی آماده کنم و ببینم تا چه حد نسبت به یک مسأله احساس مسؤولیت می کنیم. همان گونه که بیان شد تغییر نام خلیج فارس به خلیج ال ع رب ی از پنجاه سال پیش آغاز شد و پس از انقلاب و با آمدن اینترنت به اوج خود رسید و خارجی ها سوءاستفاده می کنند. به طور تصادفی در یوتیوب فیلمی دیدم که خبرنگار فاکس نیوز با شاه سابق ایران مصاحبه می کند که شاه در مورد قدرت لابی های اسرائیلی در آمریکا سخن می گوید (۱۹۷۴). در آغاز این فیلم خبرنگار فاکس نیوز می گوید که از خلیج می آیم جایی که شما آن را خلیج فارس و آنها خلیج ال ع ر ب ی می گویند و شاه سریعاً می گوید: مگر شما مدرسه نرفته اید؟ وقتی شما مدرسه می رفتید به آن چی می گفتند؟ خبرنگار می گوید: پرشن گولف.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱/٢٦


معرفی وبگاه

یوتیوب پارسی یا فارسی تیوب

همان گونه که مطلع هستید، یوتیوب یکی از فناوری های نوین وب موسوم به وب 2 (Web 2.0) است که خیلی جالب و سرشار از اسناد تاریخی و هنری است. اگر آهنگی از یک خواننده محبوب خود یا فیلمی در مورد تاریخ ایران می خواهید، نگاه کنید به یوتیوب. خوشبختانه ایرانیان ابتکار جالبی انجام داده و یوتیوب فارسی موسوم به فارسی تیوب را راه اندازی کرده اند. اگر فیلم یا آهنگی دوست دارید روی اینترنت بگذارید و آن را با کاربران اینترنتی سراسر جهان به اشتراک بگذارید آن را در یوتیوب و فارسی تیوب بگذارید.

        پارسی تیوب

arXiv.org

آرشیو و واسپارگاه دسترسی آزاد در حوزه فیزیک، ریاضیات، علوم رایانه، علم اطلاعات، آمار و جانورشناسی، ... سرشار از اطلاعات علمی غنی و ارزشمند از سراسر جهان.

NewJour

 

فهرست مجله های علمی دنیا را به همراه توضیحی در مورد هر مجله ارائه می دهد. این راهنما یکی از وبگاه هایی است که کتابداران دنیا بر اساس آن به انتخاب مجله های علمی می پردازند. اگر مجله های ایرانی بویژه انگلیسی زبان در این راهنما فهرست نشده است درخواست کنید، اضافه خواهند کرد.

 FreeFullText.com

درگاهی است که فهرست 7000 مجله علمی دنیا را فراهم می کند که برخی از مجله های ایرانی را نیز معرفی کرده است. کتابدارانی که می خواهند فهرست مجله های تخصصی در حوزه کتابخانه خود طراحی کنند، نگاهی هم به این وبگاه داشته باشند.

جهان کتابدار

 

جهان کتابدار (Librariansworld.com)، وبگاهی است که توسط کتابداران برای کتابداران تهیه شده است. می توانید عضو شوید و از کیان کتابداری ایران دفاع کنید، بنویسید و ...

رادیو کتابداری آمریکا

 

قبلاً معرفی کرده بودم، اما برای آن دسته که نخستین بار است که می شنوند: رادیو کتابداری یا LISRadio به وسیله دانشکده علوم اطلاع رسانی در دانشگاه میسوری در کلمبیای آمریکا راه اندازی شده است. مباحث علمی جالبی در حوزه علوم کتابداری و اطلاع شناسی مطرح می شود.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱/٢٠


نوروز و سال نو فرخنده باد!

نوروز و سال نو بر تمامی ایرانیان سراسر جهان، آنان که به نام ایران و برای آزاد اندیشی ایران در عرصه های علمی، اقتصادی، فرهنگی و هنری تلاش و مجاهدت می نمایند، فرخنده باد!

تبریک ویژه خدمت خوانندگان وبنوشت کتابدار پارسی، آنان که در سال گذشته با یادداشت ها و اظهارنظرهای اندیشمندانه خود، کتابدار پارسی را در بهبود وبنوشت هایش یاری نمودند. امید است که در سال نو، هفت سین: سلامت، سعادت، سرافرازی، سرور، سخاوت، سربلندی و سود قرین حال شما باد!

Image:Haft Seen in Iran.jpg

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱/۱


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی