سفر

سه شنبه به ایران می­روم. حدود یک هفته تهران هستم (تا ۳۰ اردیبهشت) که کارهای اداری مربوط به دانشگاه تهران را انجام دهم و بعد راهی کرمانشاه خواهم شد و حدود دو هفته کرمانشاه می­مانم تا در مراسم سالگرد برادر جوانم شرکت کنم. سال­های سختی است، ولی با جبر و تقدیر چه باید کرد. از ۱۴ تا ۱۸ خرداد مجدداً به تهران برمی­گردم و بعد از بازگشتم به فرانسه دو روز بعد عازم اتریش خواهم شد البته با گذشتن از ایتالیا تا در تاریخ ۱۳ تا ۱۵ ژوئن بتوانم در کنفرانس بین المللی نشر الکترونیکی (ElPub 2007) شرکت کنم و مقاله ام را به نام ایران ارائه دهم. بعد از بازگشتم به فرانسه باید تا ۱۵ جولای از پایان­نامه دفاع کنم البته اگر مشکل ویژه ای پیش نیاید. بنابراین، تا اواخر خرداد نمی­توانم هیچ یادداشتی بنویسم و با عرض پوزش به هیچ ایمیلی جواب نخواهم داد، چون دسترسی آسان به اینترنت نخواهم داشت و به اندازه کافی سرم شلوغ است. البته نامه هایی که اورژانسی باشد خواهم خواند.

سفر با صدای حمید حمیدی به زبان کوردی

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٢/٢٥


وبنوشت های کتابداری ایران: گذشته و حال

کریستین هوشک (Christian Hauschke) کتابدار آلمانی و مدیر مسؤول وبگاه (Infobib.de) چند وقت پیش درخواست کرده بود که یادداشتی در مورد وبنوشت های کتابداری ایران بنویسم تا در بخش (LibWorld) منتشر نمایند؛ من نیز با کمال میل یادداشتی هر چند کوتاه و مختصر در مورد وبنوشت­های کتابداری ایران به انگلیسی نوشتم تا منزلت کتابداری ایران در سطح جهانی حفظ شود. در مورد وبگاه (Infobib.de) باید گفت که این یکی از وبگاه هایی است که در مورد کتابداری اروپا می­نویسد و از افراد مختلف از کشورهای گوناگون دعوت کرده اند که در مورد وبنوشت های کشورشان بنویسند.

Persian Biblioblogosphere: Past and Present

LibWorld - Iran 

Alireza Noruzi

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٢/٢۳


ارتباط علمی کتابداری با سایر رشته ها و نقش آن در میان رشته ای بودن کتابداری

در کنفرانس سال ۲۰۰۷ (ISKO) در اسپانیا، مقاله­ای توسط مارینا پلوژنسکایا (Marina Pluzhenskaia) ارائه شده است که به بررسی همکاری علمی میان اعضای هیات علمی کتابداری و غیرکتابداری دانشکده های کتابداری آمریکا می­پردازد. ۴۲ درصد از اعضای هیات علمی ده دانشکده برتر کتابداری آمریکا از حوزه­های غیرکتابداری (از ۳۴ رشته دیگر) هستند (دانشگاه­های ایالت فلوریدا، راجرز، ایلینویز، کارولینای شمالی، تکزاس و غیره). این مسأله نشان­دهنده ارتباط و همکاری علمی کتابداری با سایر رشته ها در آمریکا است. اغلب اساتید غیرکتابداری از حوزه علوم رایانه هستند (با آمدن رایانه، اینترنت و فناوری­های نوین اطلاعاتی، کتابداری دچار تحول اساسی شد). در واقع، ۲۸درصد اساتید از کتابداری،  ۳۱ درصد از حوزه علوم رایانه و بقیه از سایر حوزه­ها هستند. ۲۹ درصد مقاله­های نوشته شده توسط اساتید به صورت مشترک نوشته شده است. نتایج نشان می­دهد که کتابداری مدرن آمریکا یک حوزه علمی کاملاً باز است و علائق موضوعی اساتید ورای کتابداری سنتی است. اساتید آمریکایی در حوزه­های غیرکتابداری نیز مقاله منتشر کرده و توسط پژوهشگران غیرکتابداری از رشته­های مختلف استناد شده است. آنها با پژوهشگران سایر رشته­ها همکاری علمی خوبی دارند. 

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٢/۱٧


اعتراض به تحریف نام خلیج فارس توسط انجمن کتابخانه های تخصصی آمریکا

انجمن کتابخانه های تخصصی آمریکا در سال 1993 شعبه­ای در بین کشورهای عرب حوزه خلیج فارس راه­اندازی کرده است. این شعبه از انجمن به نام "انجمن کتابخانه های تخصصی شعبه خلیج ع ر ب ی" معروف است که هر ساله کنفرانسی هم در یکی از این کشورهای عرب برگزار می کند. کشورهای عضو: عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، عمان، کویت، بحرین. آدرس وبگاه:

http://units.sla.org/chapter/cag/

ما امضاءکنندگان مراتب اعتراض خود را نسبت به تحریف نام خلیج فارس اعلام کرده و درخواست می شود نام این انجمن به شرح دادخواست تغییر داده شود. آدرس دادخواست: http://www.petitiononline.com/pgulf123/petition.html

بر ما واجب است که اعتراض کنیم حتی اگر کسی به اعتراض ما گوش نکند. کتابداران ایرانی و بویژه کتابدارانان شهرهای حاشیه خلیج فارس می­توانند با تشکیل اتحادیه کتابخانه های خلیج فارس و انجمن کتابداران خلیج فارس و با انتشار اخبار و اطلاعات (خبرنامه و مجله) به زبان انگلیسی و عربی فعالیت های علمی داشته باشند. همچنین بایستی وبلاگ و وب سایت راه اندازی کرد.

از دوستان و همکاران خواهشمند است که اعتراض­نامه را امضاء  نمایند و این یادداشت را در وبلاگ های خود کپی کرده و همزمان با پست الکترونیکی برای دوستان خود ارسال کنند. بعد از جمع آوری امضا، نامه ای برای رییس انجمن پیش گفته ارسال خواهد شد.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٢/٥


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی