مجله وب شناسی توسط پایگاه اطلاعاتی لیزا (LISA) نمایه سازی شد

مجله  وب شناسی (Webology) پس از سال­ها مکاتبه، سرانجام با پیگیری­های آقای حمیدرضا جمالی مهموئی توسط پایگاه اطلاعاتی چکیده­نامه کتابداری و اطلاع­رسانی (LISA) نمایه­سازی شد. ورود این مجله به این پایگاه به طور حتم باعث خواهد شد تا این مجله در سطح بین­المللی بیشتر شناخته شود. با توجه به این­که زبان مجله وب شناسی انگلیسی است، در نتیجه میزان استناد به این مجله بالا رفته و برخی از مقاله­های مجلهوب شناسی از سوی دانشگاه­های غربی به عنوان منبع درسی معرفی شده اند. به این واسطه از تمامی ویراستاران ایرانی و خارجی و داوران گمنامی که زحمات زیادی در داوری و ویرایش مقاله­ها متقبل می­شوند، صمیمانه قدردانی می­نمایم. از دوست بزرگوار حمیدرضا جمالی که سردبیر همکار من در انتشار این مجله بوده و هستند، به خاطر زحمات فراوان سپاسگزاری می­نمایم.

 

            

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٧/٢٦


۳۰ درصد تخفيف براي خريد کتابهاي کتابداري

 

بر اساس صحبتی که با آقای موسی محمدی مدیر انتشارات چاپار شده است، از این پس دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای کتابداری دانشگاه تهران می­توانند کتاب­های کتابداری منتشر شده توسط انتشارات چاپار را با ۳۰ درصد تخفیف و کتابهای سایر ناشران که توسط چاپار توزیع می­شود با  ۲۰ درصد تخفیف خریداری نمایند. هنگام خرید کتاب از چاپار لطفاً گفته شود که دانشجوی دانشگاه تهران هستید. در ضمن هدف از این کار گرفتن تخفیف برای دانشجویان است و هیچ اجباری در خرید کتاب نیست و دانشجویان می توانند از کتابخانه استفاده نمایند. اما افرادی که دوست دارند کتابها را داشته باشند می توانند از این تخفیف ویژه استفاده نمایند.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٧/٢۳


کتابداری = علمی میان رشته ای؟!

پیشرفت هر علم و رشته ای، نه تنها تحت تأثیر دانشمندان و پژوهشگران همان رشته است، بلکه تحت تأثیر دانشمندان و پژوهشگران رشته­های دیگری است که با آن رشته رابطه علمی نزدیک و تنگاتنگ دارند. به دیگر سخن، یک رشته علمی به تنهایی پیشرفت نمی کند، بلکه پیشرفت هر علمی با پیشرفت رشته­های نزدیک به خود ارتباط مستقیم دارد. از آنجا که رشته کتابداری ارتباط بسیار نزدیکی با رشته­هایی مانند علوم رایانه، فناوری اطلاعات، ارتباطات و مدیریت دارد، اما متاسفانه در ایران رشته کتابداری ارتباط خود را با رشته های دیگر آن­طور که باید و شاید حفظ نکرده است. نگاهی به آثار منتشر شده در این حوزه نشان می­دهد که مقاله های اندکی توسط کتابداران و متخصصان اطلاع رسانی ایران با متخصصان علوم رایانه، ارتباطات، مدیریت، و غیره نگاشته شده است. علی­رغم اینکه بزرگان رشته می­گویند و ادبیات کتابداری غرب نشان می­دهد که کتابداری یک علم میان رشته ای است، اما کتابداری ایران از پتانسیل­های میان رشته ای خود چنان که باید و شاید استفاده نمی­کند. بنابراین، پیشنهاد می­شود که دانشجویان کتابداری و کتابداران سعی نمایند با متخصصان سایر رشته­ها اقدام به نگارش مقاله و پژوهش نمایند تا شاید کتابداری ایران توسط سایر رشته­ها و سرانجام توسط جامعه بهتر شناخته شود.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٧/۱۸


سکوتم از رضایت نیست، دلم اهل شکایت نیست

اگر سکوت کرده ام و دیگر چیزی نمی نویسم، دلیل بر این نیست که همه کارهایم به خوبی و خوشی پیش می­رود و دیگر بی­خیال وبنوشت و یادداشت­نویسی هستم و مرفه بی درد شده ام.  نزدیک به سه هفته است که کلاس­ها شروع شده اند و من هنوز بلاتکلیفم، نه اتاق دارم، نه آدرس ایمیل رسمی، نه کاغذ دارم و نه رایانه؛ نه اجازه ورود به دانشگاه، نه اجازه امانت از کتابخانه و نه کارت شناسایی. گویی در این مملکت من یک بی­هویتی بیش نیستم.

دوست دارم از کتابدار خوب دانشکده یعنی آقای صالح رحیمی رسماً تشکر کنم زیرا اگر او نبود حتی نمی­توانستم کتاب امانت بگیرم. گاهی اوقات از دانشجویان خواهش می­کنم برایم کتابی امانت بگیرند تا به خانه ببرم؛ گاهی از آنها می­خواهم کتابی را برایم امانت بگیرند تا از آن کپی بگیرم و ...

دیروز کلاس داشتم و بعد از کلاس خسته رفتم اتاق یکی از همکارانی که از بزرگواری خود کلید اتاقش را به من داده تا از آن استفاده کنم، می­خواستم به ایمیلهای بی­جواب و زبان بسته ام جوابی بدهم، اما افسوس که نیم ساعت با جیمیل و یاهو ور رفتم که مدام تایم اوت می­داند، و آخرش رها کردم و گفتم تا دو ماه دیگر به آنها جواب می­دهم. نزدیک به یک­ماه است که به ایران برگشته ام و به راستی که دلم برای اینترنت با سرعت بالا تنگ شده است.اگر توی خانه از کارت اینترنت استفاده می کنم سرعتش معمولاً 32 کیلوبایت است و این یعنی هیچ چیز (Nothing) در مقابل سرعت 20 مگا و بیشتر کشورهای دیگر.

دیگر نمی­توانم به راحتی یک فایل پی­دی­اف را بارگیری کنم و نیمه رها می­کنم. اگر فقط و فقط یک کار درست در زمان دانشجویی خود در آن سوی آبها انجام داده باشم، آن چیزی نیست جز، بارگیری هزاران مقاله مجله­های خارجی، که امروز می­توانم از آنها استفاده کنم. خلاصه اگر دیدید که دیگر نمی­نویسم، دلیلش را متوجه شدید. پس از سر تقصیرم بگذرید.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٧/۱۸


بوروکراسی اداری: اعتماد یا بی اعتمادی ملی

و سرانجام پس از دو هفته سفر و خانه به دوشی، موفق شدم تا یادداشتی که در خانه نوشته ام را در دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران روی وبنوشت خود بگذارم. به این واسطه از تمام دوستان مجازی (اینترنتی) و حقیقی خود صمیمانه سپاسگزاری می­نمایم. اگر دیگر نمی­نویسم تنها دلیلش عدم دسترسی آسان و سریع به اینترنت است. البته مشکلات زیادی دارم و با جو سازمانی ناسالم و بوروکراسی اداری موجود شدیداً دست و پنجه نرم می­کنم. در این کشور گاهی در جستجوی یک نامه ساده باید ساعت­ها در یک اداره بمانم و از چندین نفر خواهش و التماس کنم و سرانجام بی­نتیجه، خسته و کوفته به خانه برگردم.

برای من هنوز هم جالب است که خارجی­ها خیلی راحت به انسان اعتماد می­کنند و بر اساس قانون که پشت همه فرم­ها و تقاضانامه­های اداری که فرد پُرمی­کند نوشته است اگر نامه­ای یا گواهی­ای غیرواقعی ارائه شود فرد ممکن است متهم به پرداخت چندین هزار یورو جریمه شود و عملاً کسی دروغ نمی­گوید و مشکلی هم وجود ندارد. در طی چهار سال در خارج از کشور هر جا نامه­ای نشان می­دادم یا مثلاً ریزنمرات، گواهی، گواهینامه­ای یا مدرکی، هیچ سازمانی نگفت که باید ما از سازمان­ها و دانشگاه­های ایرانی درخواست تأیید کنیم و هیچگاه مشکل نداشتم. افسوس!

بعد از اتمام تحصیل تنها کاری که سفارت ج.ا. ایران و بخش علمی آن برای من انجام داد این بود که بلیط های بازگشت را ارسال کرد تا هرچه زودتر برگردم و هرگز نگفت که باید گواهی فراغت از تحصیل شما که توسط دانشگاه خارجی صادر شده است را ما باید تأیید کنیم و یک مهر بزنیم. اما امروز که برگشته ام، هیچ سازمانی در ایران مدرکم را قبول ندارد و می­گویند باید بفرستی سفارت ایران در پاریس تأیید کند.

وزارت علوم هم هیچ همکاری نمی­کند، و می­گویند برو وزارت امور خارجه و فلان سازمان و اصل مدرک را بفرست تا سفارت مهر بزند و پس از چندین ماه برگرداند. اما دو جمله نوشتم برای استادم و گفتم من توی ایران مشکل ارزیابی مدرک دارم اگر امکان دارد از دانشگاه بخواهید که یک گواهی فارغ التحصیلی دیگر برایم صادر کند و به همراه نامه فارسی که به صورت پی­دی­اف فرستادم، برای سفارت ج.ا.ایران ارسال نماید. چقدر اینها انسان هستند و به معنای واقعی آدم که سریعاً این کار را همان روز انجام داد و فرستاد به سفارت ایران و البته باید منتظر بمانم تا حضرات محترم آن را به وزارت علوم ارسال فرمایند.

خلاصه این قسمت کوچکی از مشکلات بوروکراسی و کاغذبازی است و ... و بازهم افسوس!

یادداشت روز

امروز توی یکی از بانک­ها  دیدم که نوشته است: "مشتریانی که باسواد نمی­باشند برای نوشتن مبلغ دریافتی یا پرداختی بایستی از مشتری دیگری کمک بگیرند و کارکنان شعب مجاز به درج مبلغ مذکور نمی­باشند." به راستی مشتری بی­سواد چه طوری این جمله را می­تواند بخواند؟!

پرسش روز

چرا کتابداران بیشتر به سمت شغل­های دولتی می­روند؟ پیشنهاد و راهکار ارائه بفرمایید. به زودی در مورد آن خواهم نوشت.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٧/٢


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی