کتابدار صنعتی: کتابداری و صنعت

در نمایشگاه بین­المللی کتاب (یا به تعبیری فروشگاه بین­المللی کتاب) هنگام بازدید از سالن سازمانها، به طور اتفاقی از غرفه­ای دیدن کردم که فروشگاه و نمایشگاه قفسه­های کتابخانه بود. مدیر غرفه جناب آقای ناصر آصفی، نویسنده همکار کتاب "استانداردهای وسایل و تجهیزات کتابخانه­ها و مراکز اطلاع­رسانی" بود. وی تولیدکننده تجهیزات کتابخانه (قفسه، میز تحریر، فایل، جاروزنامه­ای، میز مطالعه، صندلی مطالعه، کتابگیر، جزوه­دان، چرخ حمل کتاب، پله کتابخانه،  فهرستبرگه، و غیره) است. آقای آصفی یک کتابدار صنعتی است که خود تولیدکننده وسایل و تجهیزات کتابخانه است و صنایع چوبی همگامان خراسان را راه­اندازی کرده است. ضمن آرزوی موفقیت برای ایشان، انشالله که کتابداران ایرانی بتوانند خود صنعت­ساز و صنعتی باشند و با ایجاد کارگاه و شرکت به کتابخانه­های این مرز و بوم رونق ببخشند.

صنایع چوبی همگامان خراسان

مشهد- خیابان امام خمینی – حدفاصل 73 و 75همراه: 09151154189

www.hamgamanco.ir

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٧


کتابخانه های عمومی کشور: تنگناها، توانمندیها و راهکارها

انجمن علمی-دانشجویی کتابداری دانشگاه الزهرا امسال همایشی با عنوان "کتابخانه­های عمومی کشور: تنگناها، توانمندی­ها و راهکارها" برگزار کرد که جا دارد از دانشجویان و دست­اندرکاران این همایش به خاطر انتخاب این موضوع مهم و زحماتشان سپاسگزاری کرد. کتابخانه­های عمومی یک نهاد بسیار مهم در فرهنگ­سازی، تمدن­سازی و گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جوامع پیشرفته و مدرن هستند. نهضت راه­اندازی کتابخانه­های عمومی در انگلستان و آمریکا در قرن هیجدهم و نوزدهم شکل گرفت و کتابخانه­های عمومی بزرگ انگلستان اغلب در اوایل قرن نوزدهم شکل گرفتند. در قرن نوزدهم کتابخانه­های عمومی به عنوان وسیله­ای جهت با فرهنگ ساختن ملت آمریکا و رسیدن به وحدت ملی مطرح بودند و دولت­های وقت آمریکا سعی کردند از طریق گسترش کتابخانه­های عمومی علم و دانش را در آمریکا گسترش و اشاعه دهد.

در ایران کتابخانه­های عمومی مورد بی­مهری قرار گرفته­اند و طرح­های کتابخوانی مانند نمایشگاه­های کتاب هستند که هفته­ای و گذرا هستند و مردم با کتاب انس و الفت ندارد، تنها به این دلیل که دولت یک بودجه ثابت سالانه و یک برنامه­ریزی بلندمدت برای فرهنگ­سازی (کتابخوانی هم یکی از ابزارهای فرهنگ­سازی است) در نظر نمی­گیرد. به راستی جایگاه کتابخانه­های عمومی در توسعه فرهنگی، تمدن­سازی، فرهنگ­سازی و با فرهنگ کردن مردم ایران کجاست؟ نقش دولت در فرهنگ­سازی و کتابخوانی چیست؟ چرا رسانه­ها و دولت­های مختلف که در ایران به قدرت می­رسند فقط در هنگام انتخابات ریاست جمهوری و مجلس به تعریف و تمجید ملت بزرگ ایران می­پردازند و در بقیه فصول توجه چندانی به حل مشکلات و نیازهای آنها ندارد.ما در یک کشور اسلامی هستیم پس باید حداقل به آنچه که خدا و پیامبرش می­گویند اعتقاد داشته باشیم و عمل کنیم. مگر غیر از این است که خداوند می­فرمایند: "سوگند به قلم و آنچه می­نویسند." "ن والقلم وما یسطرون" مگر غیر از این است که "زکات علم نشر آن است." پس جایگاه کتابخانه­های عمومی در ترویج علم و نشر دانش در جامعه چیست؟

در کشورهای خارجی اصولاً کنفرانس­ها و همایش­ها توسط یک سازمانی برای حل یک مشکلی برگزار می­شود و آن سازمان انتظار دارد پس از انجام همایش به دستاوردهای علمی برسد و طرح­های علمی و پژوهشی خوبی برای حل مشکلاتش توسط پژوهشگران ارائه شود. اما متاسفانه در ایران به این امر توجه نمی­شود و مسؤولان امر توجهی به این همه وقت و انرژی که دست­اندرکاران (دانشجویان و اساتید و پژوهشگران) صرف برگزاری یک همایش یا کنفرانس می­کنند، ندارند. باز هم متاسفانه در نظام آموزش کتابداری ایران چندان به کتابخانه­های عمومی توجه نشده است و اگر به پیشنهاد و بر اساس نیاز هیأت امنای کتابخانه­های عمومی کشور درس "کتابخانه­های عمومی" گنجانده می­شد و یا متناسب با نیازهای کتابخانه­های عمومی تدریس می­شد، گروه­های کتابداری می­توانستند مؤثرتر باشند.

نهاد کتابخانه های عمومی کشور

Iran Public Libraries Foundation: IPLF

www.iplf.ir

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٦


عکس یادگاری با استادان خود

خیلی وقت بود که دوست داشتم یادداشتی بنویسم، ولی هرگز فرصت نمی­کردم. اسفندماه پارسال در کنفرانس علم­سنجی در شهر اصفهان شرکت کرده بودم. سر میز نهار فرصتی شد که در کنار دو استاد خود باشم، دو استادی که هر یک به نوعی در سرنوشت علمی من تاثیرگذار بودند و افتخار شاگردی آنها را داشتم. دو استادی که همیشه برایم گرامی بوده و خواهند بود، پروفسور جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و پروفسور عباس حری استاد دانشگاه تهران. این دو استاد بزرگوار برای کتابداری ایران زحمات زیادی کشیده­اند و به سهم خود از آنها سپاسگزاری می­نمایم. آرزومندم که همیشه سالم و سرحال باشند.

برای دیدن عکس با اندازه بزرگتر روی عکس کلیک شود.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٦:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱٧


مارک: فهرستنویسی ماشین خوان

یکی از بحث­هایی که در درس سازماندهی دانش (مواد) به ندرت به آن پرداخته می­شود، بحث مارک (فهرستنویسی ماشین­خوان) یا مارک (MARC: MAchine-Readable Cataloging) است. در مورد تاریخچه مارک و مشتقات آن نگاه شود به صفحه ویژه مارک در وبگاه کتابخانه کنگره آمریکا. این ترم درس سازماندهی پیشرفته در دوره کارشناسی ارشد را برعهده دارم، از آن­جا که خیلی دوست دارم هنگام تدریس بحث ویژه­ای در صورت وجود یک متخصص برجسته در آن حوزه از ایشان دعوت کنم تا زحمت ارائه آن را قبول نماید، بنابراین این­بار جناب آقای عمرانی رئیس کتابخانه دانشکده علوم دانشگاه تهران قبول فرمودند که بحث مارک را تشریح نمایند. ضمن سپاس از جناب آقای عمرانی، باید بگویم که ایشان بسیار خوب ارائه نمودند و بیانات ایشان مرا ترغیب کرد که از ترم بعد در تدریس درس سازماندهی تجدیدنظر دیگر نمایم و ذهن دانشجویان را همان­طور که سر کلاس­ها هم گاه گفته ام از فهرستبرگه­های هفت و نیم در دوازده سانتی­متر بیرون بیاورم و بیشتر نگاه ماشینی و فهرستنویسی ماشینی داشته باشند. متاسفانه در کتابداری ایران از مارک بیشتر در حد تئوری حرف زده شده است و دانشجویان در عمل کمتر با آن آشنا هستند و افرادی که مانند آقای عمرانی مارک را در عمل تشریح نمایند کمتر پیدا می شوند. در پایان باید خاطر نشان شد که اکنون در کتابخانه های آمریکا بحث مارک در محیط (XML) به نام (MARCXML) مطرح است و شما را به دیدن صفحه مخصوص مارک ایکس ام ال دعوت می نمایم.

MARC XML Architure

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱٦


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی