گروه و کار گروهی: از شکل گیری تا شکست

یک تیم یا گروه (اعم از ورزشی، علمی، پژوهشی و آموزشی) در طول حیات خود به میزان قابل توجهی رشد و تغییر می­کند و دچار تحولات زیادی می‌شود. به‌طور کلی، فرایند توسعه و چرخه حیات یک گروه چهار مرحله دارد:

شکل‌‌گیری، درگیری، تعیین ضوابط و اقدام موفق یا انحلال.

همه گروه­ها مرحله نخست، یعنی «شکل گیری» و دور هم جمع شدن در قالب یک گروه را پشت سر می‌گذارند. این مرحله حالت آزمایشی دارد و ممکن است خیلی راحت به مرحله «درگیری» منجر شود. در این مرحله افراد نسبت به یکدیگر اطمینان ندارند، دچار سردرگمی هستند و گاهی اوقات رفتار پرخاشگرانه و خارج از عرف دارند و برخی از آنها خودخواه هستند و فقط دنبال منافع خود هستند. پیش از آن که گروه اقدامات مفید خود را برای رسیدن به اهداف و رسالت‌هایش آغاز نماید یا ادامه دهد، یک مدیر  گروه مقتدر و اندیشمند می­تواند در مرحله «تعیین ضوابط» اتفاق‌نظر اعضا را در مورد روش‌های کاری کسب کند و برای خنثی کردن تعارض‌های شخصی موجود در میان اعضا از قدرت مدیریتی و اختیارات خود استفاده نماید. اگر مدیر گروه چنین کند، آن‌گاه گروه وارد مرحله «اقدام» مفید و همکاری می‌شود. در این مرحله اعضای گروه به شکلی سازنده، خلاق و مفید با یکدیگر همکاری می‌کنند. در غیر این‌صورت گروه با «شکست» مواجه می‌شود و هرگز به اهداف خود نخواهد رسید و درست مانند یک تیم فوتبالی خواهد بود که از رقابت در عرصه ملی و بین‌المللی باز می‌ماند و شکست می‌خورد.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٤


ترجمه نام های خارجی: ضرورت توجه به ملیت، خاستگاه و زبان ملی نام ها

یکی از مسائل و مشکلات فراروی نویسندگان و مترجمان هنگام ترجمه یا تالیف آثار علمی، ترجمه نام­های خارجی (نام علمی، نام افراد و اعلام جغرافیایی) است. برای نمونه، در یکی از آثار ترجمه ای برای واژه (WorldCat) گذاشته شده بود (گربه جهان)، در حالی که این بزرگترین فهرستگان جهان است. مثال دیگر: نام­های جغرافیایی ایتالیایی، فرانسوی و اسپانیایی مختوم به (eille)، به صورت « ِی»  تلفظ می­شود، مانند: مارسِی (Marseille) اما در فارسی به گاه اشتباه برای آن مارسیل گذاشته می­شود.  

هنگام تلفظ، آوانویسی و ترجمه یک نام باید به ملیت، خاستگاه و زبان ملی آن نام توجه شود. مترجمان رسالت بزرگی بر عهده دارند و باید با آگاهی و تسلط به زبان مبدا و مقصد به ترجمه بپردازند. در نتیجه، مراجعه به کتب مرجع به ویژه «فهرست مستند اسامی مشاهیر و مؤلفان» برای یافتن تلفظ صحیح یک نام یا نام­های مشابه آن یک ضرورت اجتناب­ناپذیر است. و دقت در ترجمه و نگارش و تلفظ نام­های خارجی الزامی است و بهتر است پشتوانه انتشاراتی، پشتوانه کاربری و رواج نام­ها در بین جامعه مبنا قرار گیرد.

نیز نگاه شود به:  ویکی­پدیا: شیوه نوشتن نام نویسندگان

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/٢٠


تولیدات علمی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

تولیدات علمی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایگاه اطلاعاتی Web of Science   از سال ١٩٧۶ تا پایان سال ٢٠٠۶

رسـول نــوری

علیرضا نوروزی

عباس میرزایی

 

چکیده

مقدمه: یکی از رایج­ترین روش­های ارزیابی فعالیت­های علمی پژوهشگران و سازمان­های وابسته به آنها بهره­گیری از شیوه­های مختلف علم­سنجی است که با بهره­گیری از پایگاه­های اطلاعاتی استنادی صورت می­گیرد. یکی از مهمترین و معتبرترین پایگاه­های استنادی،  Web of Science است که توسط مؤسسه اطلاعات علمی (ISI) راه­اندازی شده است. در این مقاله با استفاده از داده­های گردآوری شده از این پایگاه اطلاعاتی، تولیدات علمی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از سال ١٩٧۶تا پایان سال ٢٠٠۶ مورد بررسی قرار گرفته است.  

روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه کاربردی و از نوع توصیفی بوده و برای گردآوری داده‌های آن از روش کتابسنجی استفاده شده است. جامعه آماری این پژوهش شامل ۴٨٨ مورد از مقاله­های موجود در پایگاه اطلاعاتی Web of Science است که توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در فاصله سال­های ١٩٧۶ تا ٢٠٠۶ میلادی به چاپ رسیده است. برای تحلیل داده­ها نیز از آمار توصیفی و از روش علم­سنجی استفاده شده است.

یافته­ها: نتایج نشان می­دهد که بیشترین تعداد مقاله­های منتشر شده از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مجله­های ISI مربوط به سال ٢٠٠۶است. از نظر نوع مقاله، بیشترین تعداد مربوط به مقاله­های اصیل و از لحاظ موضوعی نیز بیشترین تعداد مقاله در رابطه با بیماری­های عروق محیطی است.

نتیجه­گیری: در مجموع، تولیدات علمی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایگاه اطلاعاتیWeb of Science  رقم قابل قبولی نیست. بنابراین، مسؤولان دانشگاه برای بهبود این وضعیت بایستی شرایطی را فراهم نمایند تا پژوهشگران انگیزه و توان لازم برای انتشار مقاله در مجله­های معتبر بین­المللی را به دست آورند.

 

کلیدواژه­ها: علم؛ علم­سنجی؛ تولید علم؛ پایگاه­های اطلاعاتی

اطلاعات کتابشناختی مقاله:

نــوری، رسول، نوروزی، علیرضا و میرزایی، عباس (١٣٨۵). تولیدات علمی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایگاه اطلاعاتی Web of Science   از سال ١٩٧۶ تا پایان سال ٢٠٠۶. مدیریت اطلاعات، ٣(٢)، ص.٧٣-٨۵.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱٩


وب درمانی و کتاب درمانی

وب­درمانی و کتاب­درمانی

علیرضا نوروزی

 

چکیده

این مقاله به بررسی اجمالی کتاب­درمانی، وب­درمانی و اهمیت مطالعه کتاب و منابع وب در درمان مشکلات جسمی، روحی و روانی می­پردازد. امروزه منابع موجود در وب به منظور درمان و رشد فکری و شخصی مورد استفاده قرار می­گیرند. در واقع، هدف وب­درمانی به­کارگیری منابع موجود در وب برای حفظ سلامت روانی، تندرستی و سلامتی است. این مقاله پیشنهاد می­کند که وب­درمانی به عنوان جایگزین یا مکمل کتاب­درمانی و سایر فنون روان­درمانی به کار گرفته شود.

کلیدواژه­ها: کتاب­درمانی، وب­درمانی، روان­درمانی، وب، اینترنت

 

منبع

نوروزی، علیرضا (1387). وب­درمانی و کتاب­درمانی. ارتباط علمی، دوره نهم، شماره اول.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٢:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱۱


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی