کسانی که جامعه را می سازند: سرگذشت پروفسور حرّی

کسانی که جامعه را می­سازند

دکتر عباس حرّی

استاد برجسته کتابداری و اطلاع­رسانی

 

عنوان کتابی است که توسط نشر دیبایه و نشر ناهید چاپ شده است. در واقع، این کتاب شرح زندگی و تجربیات استاد دکتر حرّی از ابتدای ورود به عرصه کتابداری تاکنون است. این کتاب می­تواند راهنمای خوبی باشد برای آنان که می­خواهند به مانند پروفسور حرّی یک شخصیت تأثیرگذار در عرصه کتابداری ایران باشند. در لابلای سؤال­ها و پاسخ­های استاد درباره آثار و فعالیت­های علمی و تخصصی وی می­توان فهمید که پدر علم کتابداری ایران همواره به عنوان یک معلم دلسوز در عرصه کتابداری خدمت کرده است و می­توان فهمید که در راستای پیشرفت کتابداری ایران چه­ها بر استاد گذشته است. در خلال پاسخ­ها، استاد به شرح مشکلات موجود بر سر راه طرح­ها و کارهای خود و نظام کتابداری ایران اشاره می­کند.

در فصلی تحت عنوان از دورترین تا دورترین استاد به ذکر تجربه­های دوران معلمی خود در روستاهای کاشمر تا تحصیل در آمریکا می­پردازد و می­فرمایند که "وقتی در شهر کاشمر معلم دبستان بودم، در کلاسم پسر ریزنقشی بود، به معنای واقعی عصیان­گر.... یک­بار در کلاس درس انشا از این دانش­آموز خواستم که انشایش را بخواند. دفترش را آورد و در مقابل بچه­ها شروع به خواندن کرد، تا این­که یکی از بچه­ها پرسید: آقا این­که گفت یعنی چه؟ و من گفتم باید خودش جواب بدهد. او هم کمی مِن­مِن کرد و جوابی نداد. دفترش را گرفتم که ببینم چه نوشته، دیدم اصلاً چیزی ننوشته و دفترش سفید است. وقتی این را دیدم به جای این­که تنبیه­اش کنم، گفتم بچه­ها تشویقش کنید، چون انشای بسیار قشنگی نوشته است. زنگ تفریح صدایش کردم و از او پرسیدم: می­توانی به همین قشنگی که گفتی بنویسی؟ گفت: نمی­دانم، اگر شما بگویید، می­نویسم..... سال­ها بعد او را درخیابانی در تهران دیدم. در مجله­ی فردوسی و برخی مجله­های دیگر می­نوشت و ویراستاری می­کرد. ... این ماجرا به من آموخت که هیچ­کس نیست که بشود مطلقاً کنارش گذاشت. باید استعدادش را شناخت و برای شناخت این استعداد باید کمی تلاش کرد. این حرکت استعدادیابی را حتی امروز در دوره­ی دکترا هم اجرا می­کنم. به دانش­پژوهان توصیه می­کنم که مسئله­ی واحدی را برگزینند که باب میل آن­هاست و همه­ی کارهای خود را حول آن محور انجام دهند و پیوسته به یک چیز بیندیشند. به گونه­ای باشد که در آن موضوع صاحب­نظر شوند. آن­قدر در آن زمینه برجسته شوند که بتوان افراد را به سوی ایشان راهنمایی کرد. نتیجه­ی چنین نگرشی به سمت رشد استعداد مشخص هر فرد است (ص ۲۶).... من همیشه معتقد بوده­ام که یک شخص باید حول موضوع مشخصی بیندیشد، چون ذهن توانایی­های محدودی دارد. اگر بخواهد همزمان و همسنگ به مباحث مختلف بیندیشد، نه عمر کفاف می­دهد و نه ذهن ....(ص ۲۷)"

در جواب پرسشی درباره نظریه­پردازی در علم کتابداری و اطلاع­رسانی استاد می­فرمایند که "زندگی در سلول 5/12-5/7 که از جمله آسیب­های رشته­ی ماست، زندگی بسیار بسته­ای است. خوشبختانه امروزه تحولی در دیدگاه­های نسل جوان درباره­ی این رشته ایجاد و نظرهای آنان اصلاح شده است؛ ولی هنوز هم عوامل متعددی وجود دارد که مانع تفکر علمی و تولید خلاق در این رشته است. از جمله موانع یکی این است که تعدادی از افراد چنین القا می­کنند که دیگران اندیشیده­اند و ما باید ترجمه­اش کنیم. عده­ای هم معتقدند که نهایت همه­ی این­ها به مهارت عملی می­رسد؛ پس آن را انجام دهیم، چرا باید دوباره دور زد. ... ممکن است بعد از پاسخ­یابی باز هم به همین جواب فعلی برسیم، ولی بسیار تفاوت می­کند که از راه اقتباس به چیزی برسیم یا از راه تحقیق (ص۴۱)."

در انتهای کتاب، گاه­شمار زندگی استاد و کتاب­شناسی آثارش ذکر شده است. سرگذشت پدر علم کتابداری ایران می­تواند به دانشجویان و دانش­پژوهان کتابداری جهت شناخت بهتر رشته کتابداری و پیشرفت آن کمک کند.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٥/٤


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی