بوروکراسی اداری: اعتماد یا بی اعتمادی ملی

و سرانجام پس از دو هفته سفر و خانه به دوشی، موفق شدم تا یادداشتی که در خانه نوشته ام را در دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران روی وبنوشت خود بگذارم. به این واسطه از تمام دوستان مجازی (اینترنتی) و حقیقی خود صمیمانه سپاسگزاری می­نمایم. اگر دیگر نمی­نویسم تنها دلیلش عدم دسترسی آسان و سریع به اینترنت است. البته مشکلات زیادی دارم و با جو سازمانی ناسالم و بوروکراسی اداری موجود شدیداً دست و پنجه نرم می­کنم. در این کشور گاهی در جستجوی یک نامه ساده باید ساعت­ها در یک اداره بمانم و از چندین نفر خواهش و التماس کنم و سرانجام بی­نتیجه، خسته و کوفته به خانه برگردم.

برای من هنوز هم جالب است که خارجی­ها خیلی راحت به انسان اعتماد می­کنند و بر اساس قانون که پشت همه فرم­ها و تقاضانامه­های اداری که فرد پُرمی­کند نوشته است اگر نامه­ای یا گواهی­ای غیرواقعی ارائه شود فرد ممکن است متهم به پرداخت چندین هزار یورو جریمه شود و عملاً کسی دروغ نمی­گوید و مشکلی هم وجود ندارد. در طی چهار سال در خارج از کشور هر جا نامه­ای نشان می­دادم یا مثلاً ریزنمرات، گواهی، گواهینامه­ای یا مدرکی، هیچ سازمانی نگفت که باید ما از سازمان­ها و دانشگاه­های ایرانی درخواست تأیید کنیم و هیچگاه مشکل نداشتم. افسوس!

بعد از اتمام تحصیل تنها کاری که سفارت ج.ا. ایران و بخش علمی آن برای من انجام داد این بود که بلیط های بازگشت را ارسال کرد تا هرچه زودتر برگردم و هرگز نگفت که باید گواهی فراغت از تحصیل شما که توسط دانشگاه خارجی صادر شده است را ما باید تأیید کنیم و یک مهر بزنیم. اما امروز که برگشته ام، هیچ سازمانی در ایران مدرکم را قبول ندارد و می­گویند باید بفرستی سفارت ایران در پاریس تأیید کند.

وزارت علوم هم هیچ همکاری نمی­کند، و می­گویند برو وزارت امور خارجه و فلان سازمان و اصل مدرک را بفرست تا سفارت مهر بزند و پس از چندین ماه برگرداند. اما دو جمله نوشتم برای استادم و گفتم من توی ایران مشکل ارزیابی مدرک دارم اگر امکان دارد از دانشگاه بخواهید که یک گواهی فارغ التحصیلی دیگر برایم صادر کند و به همراه نامه فارسی که به صورت پی­دی­اف فرستادم، برای سفارت ج.ا.ایران ارسال نماید. چقدر اینها انسان هستند و به معنای واقعی آدم که سریعاً این کار را همان روز انجام داد و فرستاد به سفارت ایران و البته باید منتظر بمانم تا حضرات محترم آن را به وزارت علوم ارسال فرمایند.

خلاصه این قسمت کوچکی از مشکلات بوروکراسی و کاغذبازی است و ... و بازهم افسوس!

یادداشت روز

امروز توی یکی از بانک­ها  دیدم که نوشته است: "مشتریانی که باسواد نمی­باشند برای نوشتن مبلغ دریافتی یا پرداختی بایستی از مشتری دیگری کمک بگیرند و کارکنان شعب مجاز به درج مبلغ مذکور نمی­باشند." به راستی مشتری بی­سواد چه طوری این جمله را می­تواند بخواند؟!

پرسش روز

چرا کتابداران بیشتر به سمت شغل­های دولتی می­روند؟ پیشنهاد و راهکار ارائه بفرمایید. به زودی در مورد آن خواهم نوشت.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٧/٢


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی