بررسی میزان حضور خبرگزاری های ایرانی در محیط وب و بویژه در گوگل

حضور یک کشور در محیط وب از لحاظ فرهنگی، علمی، اقتصادی و سیاسی  اهمیت زیادی دارد. خبرگزاری های ایرانی از جمله سازمان هایی هستند که حضور ایران را در محیط وب بارزتر کرده و بسیاری از  ایرانیان داخل و خارج کشور را به خود جلب نموده اند. پژوهش ها نشان می دهد که اگرچه ایران به لحاظ میزان وبنوشت ها (وبلاگ ها) حضور خوب و موفقی در محیط وب داشته است، اما در حوزه های علمی و پژوهشی بسیار ضعیف عمل کرده است و بعد از پانزده سال از عمر وب هنوز هم اساتید دانشگاهی و دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف فاقد صفحه وب بوده و برخلاف دنیای غرب کمتر استادی منابع درسی و جزوه درسی خود را روی صفحه وب شخصی خود میگذارد. هدف از این یادداشت مقایسه میزان حضور خبرگزاری ها در محیط وب و رتبه بندی آنها براساس میزان صفحه های وب نمایه سازی شده است. برای رسیدن به این هدف از موتور کاوش گوگل و از دستور (site:) استفاده شده است. با استفاده از این دستور، گوگل تعداد صفحه هایی وب نمایه سازی شده از هر خبرگزاری را به طور تقریبی نشان می دهد. به عنوان نمونه، برای بازیابی تعداد صفحه های وب نمایه سازی شده از خبرگزاری دانشجویان ایران از دستور site:isna.ir استفاده شده است. جدول زیر رتبه و تعداد صفحه های وب هر خبرگزاری را نشان می دهد. برخی از خبرگزاری ها مثل بازتاب وبگاه آئینه ای (Mirror website) دارند که وبگاه دوم آنها در این بررسی نادیده گرفته شده است. جدول زیر نشان می دهد که خبرگزاری جمهوری اسلامی  و خبرگزاری دانشجویان ایران بیشترین صفحه وب را منتشر کرده و بالاترین میزان حضور را در محیط وب دارا هستند.

 

  تعداد صفحه های وب هر خبرگزاری

نام دامنه خبرگزاری

1,800,000

irna.ir

297,000

isna.ir

193,000

mehrnews.com

58,900

farsnews.com

47,800

ilna.ir

39,400

ikna.ir

34,900

chn.ir

29,700

itna.ir

14,800

ana.ir

11,200

ipna.ir

9,520

baztab.ir

8,470

irpana.ir

3,840

mojnews.com

2,840

shana.ir

1,240

iana.ir

940

snn.ir

522

syna.ir

در یادداشت پیشین گفته شد که یکی از معیارهای مهم و اساسی در رتبه بندی صفحه های وب (هنگام جستجوی یک موضوع توسط کاربران اینترنت) عنوان صفحه وب است. نگاهی به عنوان صفحه های وب نمایه سازی شده از خبرگزاری های ایرانی در گوگل نشان می دهد که خبرگزاری کانون دانش آموزی از آدرس وبگاه خود، اخبار فناوری اطلاعات از عنوان انگلیسی خود، خبرگزاری آزاد از عنوان انگلیسی و آدرس وبگاه خود، خبرگزاری قرآنی از عنوان فارسی خود، شبکه خبر دانشجو از آدرس وبگاه خود، خبرگزاری موج از عنوان فارسی خود،  خبرگزاری فارسی از عنوان فارسی و انگلیسی خود، خبرگزاری کشاورزی ایران از عنوان انگلیسی خود به جای عنوان اخبار (عنوان صفحه های وب) استفاده کرده اند. صفحه های وب نمایه سازی شده از خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی نیز وضعیت خوبی ندارد.

 گویا متخصصان این خبرگزاری ها نسبت به اهمیت اَبربرچسب عنوان (Title Tag) در بازیابی اطلاعات در موتورهای کاوش بی اطلاع بوده اند و این فاجعه است. یا این که عمداً از این عنوان های تکراری استفاده کرده اند که باز فاجعه است. در هر حالت این کار اشتباه است و رتبه اخبار آنها را هنگام جستجوی کلیدواژه های جستجو پایین می آورد. به دیگر سخن خوانندگان خود را از دست می دهند. سایر خبرگزاری ها از جمله خبرگزاری ورزش ایران نیز از عناوین تکراری استفاده کرده اند. خبرگزاری دانشجویان ایران نیز عنوان انگلیسی خود را در عنوان اخبار تکراری می کند که این کار غیرضروری است. حال آن که می توان عنوان هر خبر را در قسمت ابربرچسب عنوان به کار برد.

 قابل ذکر است که آقای امیررضا اصنافی نیز در پژوهش دیگری با "عنوان بررسی میزان ارتباط میان وب سایت های خبرگزاری های ایرانی با استفاده از شیوه وب سنجی" با استفاده از موتور کاوش یاهو به بررسی خبرگزاری ها پرداخته است. 

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٩/۳٠


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی