نقش دولت در بالا بردن میزان پژوهش ها و بهره وری علم و اطلاعات

دولت و سازمان های تابعه، از جمله دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نقش مهمی را در بالا بردن میزان تولید علم در قالب طرح ها و مقاله های پژوهشی مفید برای جامعه ایفا می نمایند. یک پژوهشگر برای انجام پژوهش های علمی نیاز به زمان، منابع اطلاعاتی و ابزارهای ویژه دارد که گاهی با هزینه شخصی این منابع و ابزارها را فراهم می کند. اگر هیچ سیاستی برای تشویق پژوهشگران در سطح ملی در نظر گرفته نشود؛ پژوهشگر یا سرخورده شده و انگیزه های علمی خود را از دست می دهد و یا این که برای ارضای حس کنجکاوی خود و پیشرفت علمی جلای وطن می کند و حاصل آن پدیده فرار مغزها می شود. تعداد افرادی که به خاطر مشکلات و سیاست های داخل کشور جلای وطن کرده اند کم نیستند. اکثر این افراد نه اهل سیاست هستند و نه مشکل سیاسی با دولت ایران دارند بلکه صرفاً برای ادامه تحصیل، توسعه سطح دانش و آگاهی علمی خود از کشور خارج می شوند و هرگز بر نمی گردند.

          برای نمونه،  دانش آموز ممتازی را تصور کنید که در یکی از روستاهای عقب افتاده ایران با مشکلات فراوان شاگرد نخست است و برای ادامه تحصیل به شهر می آید، به دانشگاه می رود و مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می گیرد؛ آیا می توان انتظار داشت که ایشان با توجه به امکانات موجود در روستا (فقدان حداقل شرایط لازم برای زندگی، برق، تلفن، اینترنت، کتابخانه، ...) به روستا برگردد و در آنجا زندگی کند. اگر جواب نه است پس چگونه انتظار می رود که ایشان به روستا برگردد. اینجاست که نقش دولت و به ویژه شکاف بین دو جامعه به راحتی مشخص می شود و یک تحصیل کرده خارج کشور گاهی به سختی بر می گردد.

در این راستا دولت می تواند برای بالا بردن میزان پژوهش های علمی، تبدیل جامعه به جامعه دانایی و پژوهش محور، سیاست های تشوقی در پیش گیرد. دولت می تواند در رشته های گوناگون کانون پژوهشگران  و متخصصان تشکیل دهد؛ در شهرهای مختلف پارک های و مراکز علمی، کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی تأسیس نماید. همچنین دولت می تواند به تمامی پژوهشگرانی ایرانی که در داخل پژوهش انجام می دهند یا در خارج به نام ایران مقاله به چاپ می رسانند کمک مالی اهداء نماید. زیرا نتایج این پژوهش ها مستقیم و غیرمستقیم به نفع جامعه است. یکی از کارهای خوبی که دولت ایران انجام داد تصویب آیین نامه تشویق مقالات در سال 1379 بود. به منظور افزایش سهم ایران در تولید جهانی علم و در جهت ارتقای کمی و کیفی فعالیت های علمی در کشور این آیین نامه برای اعطای جایزه به نخبگان و دانشمندان ایرانی صاحب مقالات جهانی تدوین شده است. البته باید سیاست های دیگری هم در پیش بگیرد.

نوشته : علیرضا نوروزی در ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱۱/۸


نویسنده وبنوشت

علیرضا نوروزی

تماس با وبنگار
علیرضا نوروزی


آرشیو وبنوشت

صفحه نخست
آبان ٩۱
بهمن ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
امرداد ۸٦
تیر ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
اسفند ۸٥
بهمن ۸٥
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
اردیبهشت ۸٤
اسفند ۸۳
بهمن ۸۳
دی ۸۳
آذر ۸۳
آبان ۸۳
فروردین ۸۳

پیوندستان

  مشاوره اطلاعاتی

کلینیک اطلاعات ایران

InforMetrix

Information Metrix

InforMetrix Services

مجله وب شناسی

مجله وب شناسی فرانسوی

وبنوشت مجله وب شناسی

گروه بحث علم اطلاعات و دانش ایران

ضریب تأثیرگذاری وبگاه های دانشگاهی ایران

وب سنجی

وبسنجی

سازماندهی دانش

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن نمایه‏سازی ایران

انجمن علم و فناوری اطلاعات کورد

صرافی یورو

تماس با من


حوزه های موضوعی
وب شناسی، دانش شناسی
مشاوره اطلاعاتی
علم سنجی، کتاب سنجی
استفاده از مطالب وبنوشت
مشاوره اطلاعاتی با ذکر منبع مجاز است
سپاس
دکتر علیرضا نوروزی


لوگوی دوستان

وبلاگ فارسی
وبلاگ فارسی