رضايتمندی دانشجويان کتابداری از آموزش کتابداری

آيا شما از نظام آموزش کتابداری ايران در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد رضايت داريد؟ اگر نه، چرا؟ اگر بله، چرا؟ نقاط قوت و ضعف آن را بنويسيد06.gif35.gif خواهشمند است هنگام اظهارنظر از شيوه پاسخگويی زير استفاده کنيد که بتوان سريع فهميد چند درصد از پاسخ دهندگان راضی يا ناراضی هستند.

به عنوان مثال دانشجويی فارغ التحصيل دانشگاه علی آباد کتول در دوره کارشناسی کتابداری می باشد. وی رضايت ندارد در جواب می نويسد:

جواب: نه، کارشناسی کتابداري، دانشگاه علی آباد کتول. نظر .... 

دانشجوی ديگری از دانشگاه فيروزآباد فارغ التحصيل شده است و راضی است.

جواب: بله، کارشناسی کتابداري، دانشگاه فيروزآباد. نظر .... 

بعد از تحليل نظر افراد اين يادداشت تکميل خواهد شد 33.gif.

/ 5 نظر / 26 بازدید
يك كتابدار

به نظر من آموزش كتابداري در ايران فقط يك فرماليته براي گرفتن مدرك و گذراندن بهترين اوقات زندگي دانشجويان است. اين مساله بخصوص در دوره كارشناسي نمود بيشتري دارد. حتي اساتيد نيز به اين موضوع اذعان دارند. وجود دروس غير تخصصي مانند زمين شناسي رياضي فلسفه و... كه هدفي بجز به حدنصاب رساندن واحدهاي لازم براي گرفتن مدرك . به نظر من اولين و زيرساختي ترين مشكل آموزش اين رشته نگرش ما به رشته كتابداري به عنوان جزئي از حوزه علوم انساني است. در حاليكه اگر اين نگرش به كتابداري تغيير كند و كتابداري به عنوان يك علم پايه مانند شيمي فيزيك رياضي و ... شناخته شود. بسياري از مشكلات حل خواهد شد. بنابراين به نظر حقير بايستي به رشته كتابداري به عنوان يك علم پايه نگريسته شود و دروس همه در حد تخصصي باشند و واحدهاي تخصصي كتابداري هم از لحاظ تئوري و هم عملي مورد توجه جدي قرار گيرند. در دوره كارشناسي ارشد نيز تخصص گرايي در رشته ما مطرح شود و دانشجويان از همان ابتدا به صورت تخصصي كار كنند درس بخوانند و پژوهشهاي تخصصي انجام دهند تا بعد از چند سال ما متخصصين موضوعي مثلا در حوزه نمايه سازي اطلاع سنجي وب سنجي و ... داشته باشيم.

کرمی

بله. (۷۰ درصد) کارشناسی کتابداری. دانشگاه شيراز نه.(۵۰ درصد) کارشناسی ارشد. دانشگاه تهران نظر:متاسفانه برداشت من از دوره کارشناسی ارشد چيز ديگری بود و متاسفانه تنها ۵۰ درصد کلاس های اين دوره چيزی برای يادگيری داشتند. اما در دانشگاه شيراز با توجه به کمبود امکانات نسبت به تهران سطح آموزش بسيار بالاتر است.

حامد

سلام . وبلاگ جامع و کاملی داريد . در اسرع وقت معرفی خواهيم کرد . موفق باشيد

Dariush Alimohammadi

ببين علیرضا بازم داری آتيش به پا می کنی ها !!! خودت خواستی ها بعدن نگی چرا اينارو گفتی. نه راضی نيستم. به چند دليل: ۱) بيسوادی حضرات ۲) بی علاقگی قاذورات ۳) نبود/کمبود تجهيزات

کتابدار

نه-کارشناسی ارشد تهران تصورم از ارشد چیز دیگری بود ولی در این دوره شاید 40 درصد برایم سودمندی داشت تازه این 40 درصد هم فقط مربوط به کلاس چند تا از استاتید بزرگوارم بود و برخی هاشون اصلا 1 درصدهم نبود