اخراج کتابداران آمریکایی دعوت شده به مراسم بازگشایی کتابخانه ملی

دیروز بر حسب شانس مقاله­ای از مجله کتابخانه­های آمریکا خواندم که مرا واقعاً متاثر کرد. قبل از مراسم بازگشایی کتابخانه ملی ایران و نقل مکان به ساختمان جدید آقای ا. رئیس بخش خدمات مرجع کتابخانه ملی از برخی از کتابداران آمریکایی دعوت کرده بود که به ایران تشریف بیاورند و در این مراسم حضور داشته باشند. دو تن از این افراد که تشریف آورده بودند و از فرودگاه مهرآباد با بدبختی­های فراوان اخراج (دیپورت) شده بودند، عبارتند از:

لئونارد نیفل (Leonard Kniffel) سردبیر و ناشر مجله American Libraries

جرمی ستون (Jeremy Stone)، از Catalytic Diplomacy

لئونارد نیفل ماجرای سفر خود به ایران و آنچه که بر وی گذشته است را لحظه به لحظه شرح داده است. نیفل آرزو کرده بود که این سفر فرصتی برای تبادل فرهنگی و اطلاعاتی و اشتراک ایده­ها باشد. اما آنچه که باعث تعجب است این است که کتابخانه ملی ایران زیر نظر مستقیم رییس جمهور است؛ در آن زمان کتابخانه ملی و دفتر آقای خاتمی می­توانستند از قبل با فرودگاه مهرآباد هماهنگ کنند، اما چرا این کار را نکردند و آنها را اخراج کردند. نیفل در پایان می­گوید که: "من می­دانم که میزبانان من در کتابخانه ملی قدرت ضعیفی داشته­اند و نتوانستند مانع اخراج من شوند."

/ 4 نظر / 23 بازدید
کوهستانی

فقط بايد بگم متاسفم، خيلی.

مريم

چوب اختلاف دولتها را مردم ميخورند. اخيرا هم حتما مطلع شديد که دولت آمريکا تعداد کثيری از فارغ التحصيلان صنعتی شريف را که برای شرکت در کنفرانسی عازم آمريکا شده بودند دیپورت کرد.

shima

I have the same problem here!They have a restericted and rough rules for foreigner and middle eastern!