آموزش کتابداری در دوره کارشناسی: ضرورت یا عدم ضرورت

برخی بر این باورند که دوره کارشناسی کتابداری باید حذف شود. اما به نظر می­رسد که آموزش کتابداری در مقطع کارشناسی لازم است ولی محتوای بسیاری از دروس باید عوض شود، دروس عمومی و پایه بایستی کمتر شده و دروس تخصصی اضافه شوند. به نظر می­رسد کسی که کارشناسی و کارشناسی ارشد کتابداری می­گیرد بهتر می­تواند مباحث بنیادی این رشته را درک کند تا کسانی که از رشته­های دیگر وارد این حوزه می­شوند. ورود سایر افراد از رشته­ها دیگر لازم است ولی این نباید منجر به حذف کارشناسی کتابداری شود. خیلی از افرادی که از رشته­های دیگر می­آیند با مباحث رده­بندی، فهرستنویسی، سازماندهی، مجموعه­سازی، نمایه­سازی، مدیریت، اداره کتابخانه و غیره آشنا نمی­شوند. مگر در دوره کارشناسی ارشد چند واحد از دروس تخصصی به این مباحث می­پردازد.  

متأسفانه آماری در دست نیست از تعداد افرادی که از سایر رشته­ها (زبان انگلیسی، فلسفه، جغرافیا، ...) به دوره کارشناسی ارشد کتابداری راه پیدا می­کنند و بعد از مدتی به خاطر عدم علاقه رها کرده و یا حتی بعد از فارغ­التحصیل شدن مغازه شخصی می­زنند و هیچگاه دید کتابداری پیدا نمی­کنند. البته افرادی که از رشته­های غیرکتابداری وارد می­شوند، در صورت علاقه ممکن است بتوانند کارها و آثار مفیدی داشته باشند. اگر فردی که از رشته جغرافیا وارد کتابداری می­شود بتواند بعدها در پست­های متخصص سیستم اطلاعات جغرافیا  کار کند و یا با سازمان­های مربوطه همکاری کند قطعاً مفید است. اما باید دید آیا دانش وی به درد کتابداری خواهد خورد یا نه اصلاً دانش پیشین وی در عرصه کتابداری کارایی ندارد. اگر یک آماری تهیه شود از افرادی که از سایر رشته­ها به دوره کارشناسی ارشد کتابداری راه پیدا کرده­اند و بعد توانسته­اند به دوره دکترا راه پیدا کنند و موفقیت­های چشمگیری کسب کنند به تعداد انگشت­های دست هم نمی­رسد.

/ 3 نظر / 30 بازدید
کتاب نگار

اين امر نکات مثبت و البته منفی نیز به همراه خواهد داشت، اگر افراد با علاقه وارد این رشته شوند و یا اگر خوش بین باشیم این علاقه بوجود بیاید، ادغام اطلاعات به صورت منطقی باید نتیجه مثبتی به دنبال داشته باشد و سبب پیشرفت و تحول حرفه کتابداری شود. اگر چه این امر شامل تمام رشته ها نمی شود. و در سیستمی که تغییرات بسیار سخت انجام می پذیرد، انجام چنین کاری بسیار محال به نظر می رسد.

بازیافت دارو = بازیافت سرمایه

ّ I read this article بازیافت دارو = بازیافت سرمایهand am shocked. Is this really how your doctors are. or is this a joke

با عرض سلام خدمت شما. شما ائل عرض کردید که آماری در دست نیست و بعد با اطمینان عرض می کنید که تعداد افرادی که کارشناسی آنها مغایرت دارد و به موفقیت رسیده اند به اندازه انگشت های دست هم نمی رسد. بنده با نظر شما موافق نیستم. تعداد کمی هستند که از رشته های دیگر وارد رشته اطلاع رسانی می شوند مثلا در همین امسال دانشگاههای دولتی و آزاد تعداد بسیاری دانشجوی اطلاع رسانی گرفت که تعداد بچه های غیر مرتبط در تمام این دانشگاهها حتی به ده نفر هم نرسیده بود و هر سال هم همین طور است. ولی با این وجود هر ساله از همین تعداد بسیار اندک کسانی هستند که به مقطع دکتری راه یدا می کنند و موفقیت های چشمگیری یدا می کنند. شما حتی با یک حساب سر انگشتی و بدون دانستن آمار و احتمال می توانید بدانید که موفقیت این بچه ها با توجه به تعداد کمشان نه تنها کمتر نیست بلکه بسیار چشمگیر تر هم است. سخن آخر این که این افراد اگر از افراد کارشناسی مرتبط چیزی اضافه تر نداشته باشند چیزی هم کمتر ندارند.