بازیافت دارو = بازیافت سرمایه

مقدمه

اعضای هر خانواده­ای ممکن است که در طی یک سال چندین بار به محضر پزشک بروند. از آنجا که برخی از اعضای طایفه طبیب­الاطباء گاه دارو بر حسب وجب و گاه بر حسب کیلو  می­نویسند. در نتیجه، یخچال کمتر خانه­ای خالی از داروهای بی­مصرف است که پس از مدتی فاسد می­شود و به زباله­دان تشریف می­برند. لذا متخصصان (غربی­ها و از جمله فرانسوی­ها) پیشنهاد می­کنند که داروهایی که دریافت می­شود و حتی در آنها باز نشده است به داروخانه تحویل (هدیه) داده شود. به این واسطه عمل بازیافت دارو صورت می­گیرد. 

بحث

در جهان امروز و به ویژه در کشورهای پیشرفته انسان به مثابه موش آزمایشگاهی تبدیل شده است. آقا یا خانم پزشک درون پایگاه داروها که در رایانه­ی شخصی خود دارد، کلیدواژه­های مربوط با درد بیمار را تایپ می­کند مثلاً دل­درد و بعد پایگاه داروها فهرست داروهای مربوط به دل­درد را معرفی می­کند. آقا یا خانم دکتر برخی از آنها را انتخاب و دستور چاپ آنها را صادر می­نماید. به این ترتیب نسخه­نویسی هم الکترونیکی شده است. اگر داروها اثربخش نبود،  آقا یا خانم دکتر بقیه داروهای مربوط به دل­درد را تجویز می­کند. بنابراین این یکی از عوامل افزایش میزان داروهای موجود در خانه­ها می­باشد. 

نتیجه­گیری

منظور از بازیافت دارو، انجام فرایندی شبیه بازیافت کاغذ و تبدیل یک دارو به داروی دیگر نیست. بلکه بیمار بعد از علاج، داروهای غیرقابل استفاده و یا داروهایی که پزشکان عزیز اشتباه تجویز می­فرمایند را به داروخانه تحویل داده و بعد داروخانه بر اساس قراردادش، این داروها را به سازمان­ها و مؤسسه­های امور خیریه می­دهد و بعد این داروها به مستمندان و یا کشورهای فقیر ارسال می­شوند. به این ترتیب آلاینده­های محیط زیست کمتر شده و از این راه بیمار ثوابی خواهد کرد.

/ 3 نظر / 12 بازدید
Maryam

سلام. بسيار مستفيض شديم جناب نوروزی. موفق باشيد.

Maryam

بازيافت هم مثل خيلی کارای خوب ديگه توی ايران نهادينه نشده متاسفانه. اينجا برام جالبه که حتی پوشه های پلاستيکی که دانشجوها برای تحويل تکاليفشون استفاده ميکنن توی آموزش گذاشتن که هر کی لازم داره برداره.

کرمی

مريم خانم خب تو ايران هم از اين پوشه ها استفاده می شه. توهين به برخی از اساتيد نشه ولی تو اتاق برخی از اونها يک خروار از اين پوشه ها هست که انگار به جونشون بسته شده. تازه اگه موقع تحويل کار پوشه تون با کلاس نباشه ممکنه نمره تون برای عدم رعايت نظم کم بشه. يه کمی غلو کردم .می دونم.ولی حقيقت داره.