برنامه آموزش کتابداری ایران بایستی اصلاح شود

در گفت‌وگو با دکتر نوروزی بررسی شد

برنامه آموزش کتابداری ایران بایستی اصلاح شود

عضو هیات علمی گروه کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاه تهران، تاکید کرد: انعطاف‌پذیر نبودن برنامه آموزشی و محتوای درس‌های کتابداری، مانعی در کارآمدی آنمحسوب می‌شود.

دکتر علیرضا نوروزی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتابایران(ایبنا)، با بیان این مطلب اظهار داشت: در نظام آموزشی کشورهای غربی، مدیرگروه و استادان می‌توانند برای حذف یا اضافه شدن یک واحد درسی تصمیم گیری کنند. اینامر در مقایسه با شیوه آموزش کتابداری ایران برای آنها مزیت محسوب می‌شود.

فارغ‌التحصیل دانشگاه پاول سزن، در مقایسه شیوه نظام آموزش کتابداری واطلاع‌رسانی ایران با کشور فرانسه گفت: شیوه تدریس کتابداری در دانشگاه‌های ماضعف‌هایی دارد که آشنایی و تعامل با دانشکده‌های کشورهای پیشرفته در رفع آنها موثراست. در فرانسه، شرح درس‌ها با توجه به نیاز بازار و جامعه و بر اساس پارادایم‌هایعلمی روزآمد می‌شوند. دوره کارشناسی کتابداری در فرانسه، سه سال و در کارشناسی ارشددو سال است.

عضو کمیسیون علم سنجی دانشگاه تهران، استفاده از استادان و متخصصان در تدریس ماهانهو فصلی و توجه به تدریس تیمی یک درس از سوی استادان مختلف را از ویژگی‌های خوبآموزش کتابداری و اطلاع‌رسانی در دانشگاه‌های فرانسه دانست و افزود: توجه به حلتمرین گروهی و خرد جمعی در گروه و استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی خصوصااینترنت در آموزش و پژوهش دیگر مزیت های این نظامند. از سوی دیگر، کارورزی‌هایدانشجویی اغلب به صورت پرداختی است و باید دست کم 30 درصد حقوق کارمند به دانشجوداده شود.

دنباله مطلب در آدرس: http://www.ibna.ir/vdcb8gb5.rhb8wpiuur.html

http://www.ibna.ir/prtb8gb5.rhb8wpiuur.html

 

ویژگی­های نظام آموزش کتابداری فرانسه

انعطاف­پذیری دروس و محتوای آن­ها (شرح درس)

انعطاف­پذیری برنامه آموزشی / مدیر گروه و اساتید می­توانند تصمیم بگیرند که یک درسی حذف یا اضافه شود.

روزآمد شدن شرح دروس با توجه به نیاز بازار و جامعه و بر اساس تغییر پارادایم­های علمی

استفاده از اساتید و متخصصان در تدریس و سخنرانی ماهانه  و فصلی

توجه به تدریس تیمی توسط اساتید مختلف

توجه به حل تمرین گروهی و انجام کارهای علمی گروهی و تقویت روحیه همکاری گروهی

روحیه همکاری گروهی و استفاده از خرد جمعی در گروه (دو مغز بهتر از یک مغز تصمیم می­گیرند.)

استفاده از فناوری­های اطلاعاتی و ارتباطی به­ویژه اینترنت در آموزش و پژوهش و برای ارسال تمرین و تکلیف

استفاده از سالن­های مجهز به اینترنت پرسرعت و رایانه

کاروزی­های دانشجویی اغلب به صورت پرداختی است و باید حداقل 30 درصد حداقل حقوق کارمند به دانشجو داده شود. بنابراین کاروزی رایگان و برای وقت پُرکنی نیست.

 تمامی امکانات و تسهیلات آموزشی و پژوهشی در اختیار دانشجو قرار داده می­شود، حتی کاغذ، پاکت نامه، وسایل صحافی، فتوکپی، فتوکپی پایان­نامه و غیره.

 احساس رفاقت و جو صمیمی میان اساتید و میان اساتید و دانشجویان و میان دانشجویان. برای نمونه، یک استاد تمام به راحتی قبول می­کند که ضامن دانشجو برای اجاره خانه شود.

انرژی مثبت و تشویق دانشجو به ادامه کار و پژوهش.

 

دوره های آموزش کتابداری

دوره لیسانس = 3 سال

دوره کارشناسی ارشد سال اول (M1) = 1 سال عمومی

دوره کارشناسی ارشد سال اول (M2R) = 1 سال مخصوص دانشجویانی که می­خواهند به دوره دکترا بروند و قصد ادامه تحصیل دارند.

دوره کارشناسی ارشد سال دوم (M2P) = 1 سال مخصوص دانشجویانی که می­خواهند در یک شرکت یا سامانی کار کنند و حرفه ای محسوب می­شود.

دوره دکترا = 3 سال

/ 0 نظر / 118 بازدید