ایران در میان ۴۰ کشور برتر دارنده دامنه های وب و وبگاه

طبق آمار موجود در وبگاه (WebHosting.Info)، ایران با رتبه ۳۹ جزو چهل کشور برتر دارنده وبگاه و دامنه­های وب است به طوری که جایگاهی بالاتر از تمامی کشورهای عرب و بالاتر از برخی از کشورهای اروپایی مثل پرتغال، یونان، رومانی و اکراین دارد. البته مشکل این است که وبگاه­های ایرانی به دلایل خاصی از قبیل: زبان فارسی، عدم استفاده درست از اَبَربَرچسبروبات، پایین بودن میزان پیوندهای دریافتی از سایر وبگاه­ها، به درستی نمایه­سازی نمی­شوند.

حرکت بزرگی است اما ایران باید خدمات میزبانی وب ارائه نماید تا ایرانی­ها بهتر بتوانند از اینترنت و وب استفاده نمایند، و از خطر قطع دامنه­های ایران توسط ابرقدرت­ها در شرایط جنگ نظامی، تحریم­های اطلاعاتی و اقتصادی، و جنگ­های اینترنتی جلوگیری نماید. در جهان معدود کشورهایی هستند که در مقابل آمریکا ایستاده و همواره سخن از اینترنت ملی می­گویند، این کشورها عبارتند از چین، برزیل و ایران. در واقع، ایده اینترنت ملی کار خوبی است البته به شرطی که جامعه متحمل سانسور اطلاعاتی نشود. امروزه بیشتر دانشگاه­های اروپایی در محوطه دانشگاه خدمات اینترنت بی­سیم ارائه می­دهند. دانشجو می تواند هر کجایی دانشگاه (رستوران، کتابخانه، محوطه دانشگاه و خوابگاه) نشسته و بدون هیچ­گونه مشکلی به صورت بی­سیم به اینترنت وصل شود. 

/ 1 نظر / 36 بازدید
عباس رجبي

اينترنت ملی خوب است اگر: ۱- محصور به داخل کشور ننماييم ۲- بخل علمی برای گسترش علم نداشته باشيم ۳- حقوق مادی و معنوی پديدآورندگان رعايت گردد ۴- پژوهش های گروهی و جمعی را در فضای سايبر تقويت نماييم در ضمن می توان حتی ايتنرنت کشورهای اسلامی و يا در حال رشد داشت. هم اينک در دانشگاه امام صادق ( ع ) دانشجو با تنظيم لپ تاب خود می تواند بدون محدوديت زمانی در پرديس دانشگاه از اينترت استفاده نمايد.