راهنمای وبگاه های کتابداری و دانش شناسی ایران

مقدمه

راهنمای وبگاه­های کتابداری و دانش­شناسی ایران بر آن است تا مجموعه کاملی از وبگاه­های حوزه کتابداری و دانش­شناسی را جمع­آوری نماید. قابل توجه است که اسامی وبنوشت­های کتابداری و کتابداران نیز در این راهنما گنجانده شده است. در تهیه این راهنما در انتخاب عنوان برای وبنوشت­های بی­عنوان و به ویژه وبنوشت­هایی که یک عنوان انگلیسی ندارند به مشکل برخورده شد که چه عنوان انگلیسی باید برای وبنوشت­های بی­عنوان انتخاب کرد. در مورد اهمیت عنوان در رتبه­بندی وبگاه­ها توسط موتورهای کاوش قبلاً در همین وبنوشت توضیح داده شد. قابل ذکر است که وبگاهی که این راهنمای ایرانی در آن قرار دارد، توسط راهنمای گوگل و راهنمای آزاد (DMOZ) نمایه­سازی شده است. تمامی موتورهای کاوش این دو راهنما را اساس نمایه­سازی خود قرار می­دهند، به این صورت که از طریق اعضای این راهنماها به نمایه­سازی سایر وبگاه­های جهان می­پردازند. بنابراین، هر وبگاهی که توسط این راهنمای ایرانی معرفی شود توسط موتورهای کاوش نمایه­سازی خواهد شد و هرگاه این راهنما روزآمد شود تمامی وبگاه های معرفی شده مجدداً نمایه­سازی خواهند شد و رتبه آنها هم در موتورهای کاوش بالا می­رود و هرگاه نام وبگاهی از این راهنما حذف شود توسط موتورهای کاوش مبتنی بر پیوند، یک پنالتی به وبگاه حذف شده زده می شود. 

بحث و پیشنهادها

توصیه می­شود که وبنگاران (بلاگرها) برای وبنوشت خود یک عنوان انگلیسی انتخاب نمایند و اَبَرداده­های عنوان، توصیفگر و کلیدواژه را در قسمت سرصفحه (Head) وبنوشت خود قرار دهند تا هم موتورهای کاوش راحتر بتوانند صفحه­های آنها را نمایه­سازی نمایند و هم در اضافه کردن آنها به راهنمای وبگاه­های کتابداری و دانش­شناسی ایران مشکلی پیش نیاید.

/ 3 نظر / 32 بازدید
حمید

خشگل درستش نکردی علی جان. تو ذوق می زنه. اون پس زمینش رو بردار. فونت رو هم کوچکتر و عادی کن. معادل فارسیشون رو هم بد نیست به جلوشون اضافه کنی.

علیرضا

حمید آقا سلام. به خاطر اظهارنظر شما سپاسگزارم. سعی خواهم کرد که یک تغییراتی در آنها ایجاد کنم هر چند در حال حاضر وقت ندارم کامل آنها را عوض کنم. با سپاس

زهرا

لينک من رو اضافه میکنی ، آخه اگه به شما نگم به کی بگم، برم خونه همسایه ها، من باید تشویق بشم تا بتونم ادامه بدم بقیه پست هام رو هم آماده کردم ولی نمی تونم ارسال کنم وقتی احساس می کنم کسی نمی خونه