مجله‌های دسترسی آزاد و نقش آنها در گسترش دانش و پیشرفت علمی ایران

علیرضا نوروزی

چکیده

مجله­های علمی و پژوهشی یکی از مجراهای اصلی ارتباط علمی میان پژوهشگران هستند. هدف این مقاله بررسی نقش مجله­های دسترسی آزاد در ارتباط­ های علمی و در گسترش دانش و پیشرفت علمی است. مجله دسترسی آزاد به مجله­ای گفته می­شود که دسترسی آزاد و رایگان به متن کامل مقاله­های منتشر شده در آن برای همگان میسر باشد. با توجه به این­که مجله­های ایرانی امکان چاپ و توزیع در مقیاس جهانی ندارند، در نتیجه پیشنهاد می­شود که مجله­های ایرانی به­ویژه مجله­های انگلیسی زبان به صورت دسترسی آزاد منتشر شوند تا ضریب تأثیرگذاری علم تولید شده توسط ایران در سطح جهان افزایش یابد. این مقاله همچنین مزایای مجله­های دسترسی آزاد را برشمرده است.

کلیدواژه­ها: اینترنت، وب، نشر الکترونیکی، دسترسی آزاد، مجله علمی

نوروزی، علیرضا (۱۳۸۵). مجله‌های دسترسی آزاد و نقش آنها در گسترش دانش و پیشرفت علمی ایران. رهیافت، ، شماره ۳۸، (پاییز و زمستان)، ۱۵-۲۱. 

 

 

نکته نخست: حدود سه سال است که به عنوان سردبیر مجله دسترسی آزاد وب­شناسی و حدود دو سال است که به عنوان همکار ایرانی آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع­رسانی فعالیت می­کنم. این مقاله حاصل تجربیات شخصی است. طی یک سال گذشته نگاشته شد و بالاخره تمام شد.  

نکته دوم: همانطور که کتابگذار اعظم  بیان داشته است: جنبش دسترسی آزاد را وارد بازی­های سیاسی نکنید. من هم معتقدم که نباید نگاه بدبینانه­ای نسبت به جنبش دسترسی آزاد داشت. چشم­ها را باید شست و طوری دیگر باید نگریست. همه می­دانند که ایرانی­ها خیلی سیاسی کاری می­کنند. به عنوان مثال همین یک هفته پیش بود که یک کاربر گوگل ویدئو، یک فیلمی در مورد تبریز روی گوگل ویدئو گذاشته بود، همه رسانه­ها و سیاستمداران آن را سیاسی کردند و گفتند تقصیر گوگل است. ما عادت داریم که بدون تحقیق حرف بزنیم.

        

/ 6 نظر / 110 بازدید
زهرا

روز کتابدار را به شما تبریک می گویم

راوی

ضمن سلام و تبريک به شما . راستی گيتای نوروزی هم اگر با شما ست سلامشان برسانيد.

علیرضا

آقا یا خانم راوی. با سلام و سپاس من شخصی به نام گیتا نوروزی نمی شناسم. موفق باشید.

لاکشمي

سلام من هم فکر ميکنم نگاه تعديل تر کتابدارها به مساله حقوق مالکيت فکري مخصوصا توي کشورهاي در حال توسعه خيلي کارا تر هستش ممنون اگر مقالاتي در اين زمينه ها مخصوصا در کشورهاي در حال توسعه براي من ارسال فرماييد از همکاري شما کمال امتنان رو دارم راستي تز دکتري شما مي تونم بدونم در مورد چه موضوعي هست؟ باز هم ممنون

پير ما

سلام آقاي عليرضا نوروزي از اين كه به وب ما تشريف آورديد بسيار ممنونم بايد بگم من اين مطلب را از جايي كپي نكردم بلكه يكي از دوستان چون مي دانست من به اين مطالب علاقه دارم برايم اميل كرده بود. که من بدون توجه به منبع آن در وب قرار دادم .امروز كه به وب شما آمدم اين مطلب را نديم. اگر در آرشيو داريد لطفا آدرس آرشيو را برايم بگذاريد تا در انتهاي مطلب زيباي شما به عنوان منبع ذكر كنم. در ضمن اگر تمايل داريد در اين راستا مطالب و مقالات وب با مركز مطالعات همشهري همكاري كنيد بفرمایید تا از مقالات شما در سايت همشهري استفاده كنيم و بقيه مسائل در صورت توافق. باز هم اگر احيانا جسارتي كرديم شما ببخشيد. ضمن اينکه وب لاگ ما يك تمرين كلاس روش تحقيق است نه بيشتر. موفق باشيد بنای