ایران، توسعه دانش، گروه نیلوفر

در شماره اخیر ماه می ٢٠٠٥ مجله معروف Nature  دو مقاله در مورد ایران نوشته شده است که یکی از آنها با عنوان "Iran’s long march" علی رغم مشکلات پس از جنگ و تحریم های اقتصادی آمریکا، رشد چهار برابری علم و دانش در ایران در طول یک دهه گذشته را نشان می دهد. اگرچه این رشد زیاد هم نیست. دیگری مقاله ای است با عنوان "The brains trust of Tehran" به قلم آلیسون آبوت منتشر نموده است که به روند شکل گیری یک گروه پژوهشی با عنوان نیلوفر در ایران می پردازد. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در سرتیتر این مقاله می نویسد که "در یک کشور حکومت مذهبی ویران شده به وسیله تحریم های اقتصادی مکانی برای یک گروه پژوهشی درخشان در عرصه علم عصب شناسی نیست. جایی که زیر اسلحه و تحریم های اقتصادی آمریکا روش زندگی در ایران است، کارهای پژوهشی دچار اختلال می شود". این مقاله به روند شکل گیری گروه پژوهشی نیلوفر پرداخته و این که چگونه "سه دانشجوی پزشکی با نام های آرش یزدانبخش، آرش فضل و سید رضا (آرش) افراز که هر سه به صورت اتفاقی نامشان آرش است بدون دسترسی به منابع کافی به راه اندازی این گروه می پردازند که البته از حمایت های سازمان استعدادهای درخشان نیز برخوادار می شدند. ایشان ثابت کردند که لیاقت این را دارند که نام آرش _ قهرمان نامدار ایرانی _ را داشته باشند. به شرح داستان آرش قهرمان می پردازد و این که چگونه با استفاده از یک رایانه ای قدیمی مبتنی بر سیستم عامل داس به اینترنت دسترسی پیدا می کردند. کتاب هایی در اینترنت پیدا می کنند و آقای جواد اژه ای رییس مرکز استعدادهای درخشان از خارج کشور برای آنها می آورد و بعد کتاب را به چند بخش تقسیم می کنند و هر کدام بخشی را می خواند و برای دیگری تعریف می کند".

به شرح بازگشت دکتر حسین استیکی (Hossein Esteky) از خارج کشور می پردازد که هدایت و راهنمایی آنها را برعهده می گیرد و بعد ایشان از اساتید خارجی که قبلاً گروه نیلوفر با آنها در تماس بوده اند و از آنها مقاله دریافت کرده اند را به ایران دعوت می کند. "اساتید آمریکایی وقتی به ایران می روند و می بینند که دانشجویان چقدر خلاق، فعال و با انگیزه هستند، تعجب می کنند". 

البته مقاله در نهایت داستان خوشی را حکایت نمی کند و آن این که "هر سه دانشجو امروز در آمریکا هستند آقایان یزدانبخش و فضل در دانشگاه بوستون در حال گذراندن دوره دکترا هستند و آقای افراز نیز به زودی در سپتامبر دکترای خود را شروع می کند". اگرچه دکتر حسین استیکیدوست ندارد که این نخبگان ما در خارج بمانند ولی احتمال بازگشت آنها به ایران با امکاناتی که آمریکا در اختیارشان خواهد گذاشت بسیار کم خواهد بود. 

در نهایت مقاله با این جمله به پایان می رسد که "از قرن ٩ تا قرن ١٣ ایران یکی از پرچمداران علم و دانش بوده است. چه کسی می گوید که ایران نمی تواند دوباره یک روز پرچمدار دانش باشد؟ "

البته از متن مقاله بر می آید که تصورات غربی و بخصوص آمریکایی ها و اروپایی های از ایران بسیار بد و کاملاً نادرست است. تصور می کنند که ایران هنوز گرفتار جنگ، گرسنگی و مشکلات داخلی است. فکر می کنند که ایران افغانستان است. مقاله بیانگر این است که غربی ها اطلاع دقیقی از وضعیت علمی و اقتصادی در ایران ندارند. این مشکلی است که وبنگار خود با آن مواجه است.

/ 2 نظر / 35 بازدید
طاهره كرمي

سلام خسته نباشد.ما(تعدادی از کتابداران وبلاگ نويس ايرانی) تصمی گرفتيم برای اطلاع رسانی گسترده تر در باره رشته خود و همچنين وارد کردن تعداد بيشتری از کتابداران به دنيای وبلاگ و وبلاگ نويسی يگک انجمن مجازی کتابداران وبلاگ نويس يا يک وبلاگ گروهی کتابدارانه تشکيل دهيم. از شما دعوت می کنيم نظر خود را در اين مورد در وبلاگ کتابداری( به آدرس فوق) منعکس کرده يا به من( به آدرس فوق) ميل بزنيد. قبلا از همکاری شما متشکرم. وبلاگ کتابداری

maryam

آقای نوروزی سلام. وبلاگ جالبی داريد. موفق باشيد.