پایگاه های اطلاعاتی تمام متن: دسترسی آزاد

هر از گاهی دوستان یا آشنایان درخواست جستجوی مقاله می­نماید، اما از این پس شما می­توانید با یک جستجوی ساده در گوگل به پایگاه موردنظر دسترسی پیدا نمایید. پایگاه­های اطلاعاتی مهم در دنیا:

Wiley InterScience, Emerald, Elsevier ScienceDirect, ACM Digital Library, Web of Science (ISI),  IEEE,  Ebsco, ProQuest, Ovid, Wilson/>/>, JSTOR, …

بسیاری از این پایگاه­ها آمریکایی هستند که من هم دسترسی قانونی ندارم. برای دسترسی به اسم رمز ورود به پایگاه­ موردنظر کافی است که فقط ده دقیقه وقت بگذارید و در گوگل با یکی از عبارت­های جستجوی زیر از طریق دانشگاه­های آمریکا یا استرالیا به پایگاه موردنظر دسترسی پیدا نمایید. معمولاً روی اینترنت وبنوشت­ها و وبگاه­های زیادی وجود دارند که اسم رمز دانشگاه­های آمریکا را به صورت غیرقانونی روی صفحه خود گذاشته­اند. به عنوان مثال، اگر شما به دنبال پایگاه امرالد هستید کافی است که:

"ezproxy.*.edu"  Emerald

"ezproxy.*.edu.au"  Emerald

بعد در صفحه­های بازیابی شده بگردید ببینید که کدامیک از اسم رمزها فعال هستند.

از طریق وبنوشت­های زیر نیز می­توان به برخی از پایگاه­ها دسترسی یافت. به آنها مراجعه کرده و بعد آدرس­های دارای پراکسی به صورت (ezproxy.*.edu) که مربوط به دانشگاه­های آمریکا هستند را وارد مرورگر اینترنت نموده، پس از ورود به سیستم به کمک اسم رمز گذاشته شده روی این وبنوشت­ها، به تمامی پایگاه­های اطلاعاتی دسترسی پیدا کرد.

http://beiqing.blog.sohu.com

http://agri520.blogchina.com 

http://www.forumuz.biz/universite_kutuphanelerinin_sifreleri-156343t4.html

در وبنوشت نخست در هر صفحه­ای از این وبنوشت پایگاه های خاصی را می­توان کشف کرد. با توجه به این که این وبنوشت به زبان چینی است، برای ترجمه آن به انلگیسی کافی است که وارد (Language Tools) گوگل شده و بعد در قسمت ترجمه این صفحه وب (Translate a web page) آدرس وبنوشت را وارد کرده و بعد از چینی به انگلیسی ترجمه کرده و در نهایت زیر صفحه این وبلاگ شماره صفحه های دیگر را داده است که هر صفحه دارای پایگاه های مختلف است. وبنوشت سوم روزآمدتر است. این هم به زبان عربی:

بيانات الدخول لمصادر المعلومات على الانترنت 

http://www.dar-alzain.com/vb/showthread.php?p=60015

/ 1 نظر / 71 بازدید

من نتونستم چیزی پیدا کنم می شه بیشتر راهنمایی کنید؟ يا چند ژسورد به ميل من بفرستيد!