وبنوشت های کتابدار پارسی

سال­ها پیش وقتی که وبنوشت (وبلاگ) شروع به کار کرد. چندان از این پدیده نو خوشم نمی­آمد نمی­دانم به کدامین دلیل. اما امروزه من با انگیزه­های مختلف وبنوشت­های زیادی ایجاد کردم.

کتابدار پارسی 1.0 (Persian Librarian 1.0) موجود در بلاگر

هدف از این وبنوشت انتشار یادداشت­هایی به زبان انگلیسی در مورد کتابداری و دانش­شناسی.

کتابدار پارسی 2.0 (Persian Librarian 2.0) موجود در پرشن­بلاگ

هدف از این وبنوشت انتشار یادداشت­هایی به زبان پارسی در مورد کتابداری و دانش­شناسی. این وبنوشت اصلی من است و معمولاً در این مطالبی در مورد کلیات کتابداری، اخبار و نظرات شخصی­ام در این حوزه را می­نویسم. 

وب­شناسی (Webology) موجود در پرشن­بلاگ

هدف از این وبنوشت انتشار یادداشت­هایی به زبان پارسی در مورد مجله وب­شناسی  (Webology) است. 

فهرستنویسی و رده­بندی

هدف از این وبنوشت انتشار یادداشت­هایی به زبان پارسی در مورد فهرستنویسی و رده­بندی است.

آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع­رسانی (E-LIS: Open Access Archive for LIS) موجود در پرشن­بلاگ

همان­گونه که از نام آن بر­ می­آید، هدف از این وبنوشت انتشار یادداشت­هایی به زبان پارسی در مورد آرشیو دسترسی آزاد کتابداری و اطلاع­رسانی است. به عنوان ویراستار ایرانی این واسپارگاه، ترجیح دادم که برای آن وبنوشتی ایجاد کنم و به برخی از پرسش­های احتمالی جواب دهم. البته همین­جا از متخصصان کتابداری ایران گله می­کنم که به این پایگاه بی­مهری می­کنند.

دانش­شناسی (Knowledge Science)

هدف: هدف این وبنوشت انتشار یادداشت­هایی به زبان پارسی در مورد دانش­شناسی (تولید دانش، نهضت تولید علم، علم­سنجی، اطلاع­سنجی، کتاب­سنجی، وب­سنجی) و غیره است. 

از این­که در وبنوشت­های مختلف می­نویسم خیلی راضی نیستم. دلیل تغییر وبنوشت اصلی­ام یعنی کتابدار پارسی موجود در پرشن­بلاگ و ایجاد وبنوشت دانش­شناسی این بود که پرشن­بلاگ امکان استفاده از نظام برچسب­گذاری (Tagging) را فراهم نمی­کند. بسیاری از یادداشت­های من با هم مرتبط هستند و با این برچسب­های موضوعی می­توان همه آنها را مطالعه کرد. 

/ 1 نظر / 44 بازدید
حمید

ماشاالله چه حوصله ای داری. به نظر من که همه رو باید یک جا بنویسی.