ورود سایر افراد به یک حوزه علمی: مزایا و معایب

مقدمه

بشر همواره تمایل به حفظ و گسترش قلمرو جغرافیایی خود داشته و دارد. این قلمرو ممکن است جغرافیایی طبیعی، جغرافیایی حرفه­ای، جغرافیای علمی، جغرافیای تجاری و غیره باشد. ورود یک فرد خارجی یا به اصطلاح بیگانه به یکی از عرصه­های جغرافیایی پیش­گفته ممکن است ناشی از انگیزه­های مختلف باشد. به عنوان مثال:

   -  برای کسب درآمد

   -  برای غلبه بر رقیبان

   -  برای تصرف اموال منقول (مثل طلا) یا غیرمنقول (مانند دانش)

   -  برای پرکردن خلاء­های موجود

   -  برای کسب شهرت

   -  برای ارضای حس کنجکاوی و دانش­افزایی

   -  به خاطر قحط ­الرجالی

   -  غیره

در این­جا بیشتر روی جغرافیای علمی یا نقشه دانش یک حوزه تأکید شده است. در طول تاریخ علم، همواره افرادی با انگیزه­های ویژه از یک رشته به رشته دیگر نقل مکان می­نمایند. به عنوان مثال:

   - شیمیدان اطلاع­رسان می­شود (یوجین گارفیلد، هنری اسمال، حسین غریبی).

   - ریاضیدان کتابدار می­شود (رانگاناتان).

   - زبان­شناس کتابدار می­شود (حرّی).

   - نوازنده ساکسوفون طی یک دیدار از کاخ سفید عاشق سیاست و بعد رییس جمهور می­شود (کلینتون).

   - کارشناس علوم تربیتی سیاستمدار می­شود (خاتمی).

   - پزشک موسیقیدان می­شود (اصفهانی).

   - دکترای فیزیک اتمی خواننده نامدار کُرد می­شود (خالقی).

اگر این جابجایی از یک رشته (حرفه) به رشته (حرفه) دیگر به شرطی که حاصل عشق و علاقه باشد و بعد این عشق فزونی یابد، مراد حاصل آید و شگفتی آفریند، ورنه این عشق ورافتد. برخی از مسائل را عالمان سایر علوم بهتر دریابند، و افراد خودی از آنها بی­اطلاع باشند. برای نمونه: متخصصان علوم رایانه وبگاه، وبنوشت، چت، رایانامه و غیره  سازند و جامعه­شناسان و روانشناسان وارد بحث شده و در باب جامعه­شناسی وب و اینترنت سخن بسیار گویند. 

نتیجه­گیری

ورود سایر افراد به یک حوزه علمی سودمند است و تاریخ در مورد آثار آنها قضاوت خواهد کرد. در ممالک غربی که کنکور در برخی رشته­ها نیست، همگان در کمال آزادی فردی از شاخه­ای به شاخه دیگر پریده و کسب علم می نمایند. اگر خوش آمد، بمانند و اگر ناخوش آمد ترک رشته کنند یا مدرک آن را به کناری گذاشته و به دنبال علمی دیگر بروند. آنجا که ایران است این امکان فراهم نیست، لیکن از شاخه­ای به شاخه­ای دیگر رفتن بسیار سخت و گاه ناممکن باشد.

/ 3 نظر / 45 بازدید
يوسف

به قول خانم صراف زاده (مدیریت دانش و کتابداری): ورود افراد از پیش زمینه های علمی متفاوت به حرف جدید - بدلیل امکان استفاده از دانسته های علوم پیشین برای غنی ساختن حرفه جدید - موجبات نوآوری و خلاقیت در حرفه جدید را پدید می آورد.

حمید

دکتر حری فکر کنم جامعه شناسی خونده نه زبانشناسی.

علیرضا

پروفسور حری لیسانس زبان انگلیسی دارد. البته می دانم ایشان زبانشناسی نیست اما به عنوان مثال ذکر شده است.