کتابخانه 2: خدمات کتابخانه‌ای مبتنی بر وب 2

چکیده

هدف از این پژوهش، بررسی تاریخچه وب ٢یا وب دو(Web 2.0) و خدمات ارائه شده در محیط وب ٢ و همچنین امکان‌سنجی استفاده از این خدمات در کتابخانه‌ها می‌باشد. این پژوهش پیشنهاد می‌کند که کتابخانه‌ها با به‌کارگیری خدمات وب٢ به سوی نسل نوین کتابخانه‌ها موسوم به کتابخانه٢ یا کتابخانه دو (Library 2.0) پیش رفته و کاربران را در امور کتابخانه (مانند: انتخاب کتاب، سازماندهی و ذخیره اطلاعات) و به‌ویژه در فرایند سازماندهی دانش مبتنی بر وب مشارکت دهند. کتابخانه ٢، یک نظام کاملاً دموکراتیک و مبتنی بر مشارکت و همکاری دوسویه میان کتابداران و کاربران کتابخانه است. در واقع، هدف کتابخانه ٢ فراهم آوردن امکان همکاری و اشتراک تجربه میان کتابداران و کاربران با استفاده از فناوری‌های وب ٢ است که در نهایت موجب بهبود خدمات کتابخانه می‌شود. فناوری‌های وب ٢ مبتنی بر خرد جمعی است. خرد جمعی و قدرت مردم (کاربران) می‌تواند در نظام اجتماعی کتابخانه موجب تغییر ساختار و تحول نحوه دسترسی به اطلاعات و دانش شود.  

کلیدواژهها: وب ٢، کتابخانه ٢، اینترنت، وب، نرم‌افزارهای اجتماعی، همکاری

منبع

نوروزی، علیرضا (١٣٨٧). کتابخانه ٢: خدمات کتابخانه‌ای مبتنی بر وب ٢. کتاب ماه کلیات، آبان، ص.٢۴-٣۵.

/ 3 نظر / 260 بازدید

Tu nous manque prend soin de toi je te fais des gros bisous [چشمک]

کتابدار سا...

سلام دکتر نورزوی گرام از مطلب جالبتان متشکریم. دکتر گاهی دلم سخت می گیرد. ای کاش ای کاش ... ای کاش اساتیدی چون شما را زودتر زیارت کرده بودم ای کاش در سالهایی که از دوری اساتیدم رنج می کشیدم و مانند آتشی بودم بهر یک حرف استاد و کسی نبود که عطشم را برطرف کند ... و الان که فرصت یادگیری دارم نمی توانم چون مرا و علاقه ام را نابود ساختند و من کتابدار سائل دیگر هیچ و هیچ و هیچ...

علیرضا نوروزی

کتابدار سا ... سلام در خدمتگزاری آماده ام اگر کاری از دست من برآید دریغ نخواهم کرد. می توانید برایم نامه بنویسید و هر وقت هم دانشکده تشریف بیاورید درب اتاق من بروی همگان باز است. موفق باشید.