معرفی وبگاه های علمی

از این پس وبگاه هایی که ممکن است جالب باشد معرفی خواهد شد.

دانش عمومی

پایگاه ScientificCommons.org تقریباً کامل ترین و آزادترین پایگاه دسترسی به دانش علمی آزاد در اینترنت را فراهم می نماید. یک مجله علمی در صورتی وارد این پایگاه می شود که چکیده مقاله های آن قبلاً در راهنمای مجله های دسترسی آزاد (DOAJ) یا یک واسپارگاه (Repository) آزاد مانند آرشیو بین المللی کتابداری و اطلاع رسانی (E-LIS) نمایه سازی شده باشد.  

خرید کتاب خارجی با قیمت ارزانتر

اَدآل (AddALL.com) پایگاهی برای مقایسه قیمت کتاب های خارجی در کشورهای مختلف. اگر قصد خرید کتاب خارجی دارید، پیش از خرید قیمت آن را در این پایگاه مقایسه کنید و ببیند ارزان ترین کتابفروشی کجاست. در پول و وقت خود صرفه جویی کنید! مثلاً کتاب زیر مورد نیاز است:

Dictionary for Library and Information Science

فهرستگان جهان: او سی ال سی

فهرستگان جهان (WorldCat.org)، ویژگی جدیدی تحت عنوان (Cite this Item) به فهرست خود اضافه کرده است تا پژوهشگران بتوانند هنگام بازیابی اطلاعات از این پایگاه نحوه استناد به مدارک بازیابی شده را بر اساس شیوه های استناد دهی، درخواست شده توسط مجله ها را رعایت کنند (APA, MLA, Harvard).

نرم افزارهایی برای گردآوری فهرست منابع و کتابشناسی

- جب رف (JabRef): یک نرم افزار منبع آزاد برای مدیریت منابع و اطلاعات کتابشناختی است.

- زوترو (Zotero) نرم افزاری برای گردآوری، مدیریت و استناد به منابع علمی. البته فقط قابل استفاده با فایرفاکس است. قابل استفاده با اینترنت اکسپلورر نیست. 

فرصت های مطالعاتی و بورس های تحصیلی

برای آن دسته از دانشجویانی که بدنبال فرصت های مطالعاتی و بورس های تحصیلی در آمریکا هستند، نگاهی به وبگاه رسمی فرصت های مطالعاتی آمریکا (Grants.gov) داشته باشند. البته هدف ما فراری دادن نخبگان نیست، و تحصیل در خارج اساساً موجب فرار نخبگان نمی شود. بلکه اگر این نخبگان بعد از اتمام تحصیل به کشور برنگردند: اول خیانت کرده اند و دوم فرار کرده اند. البته باید دید دلایل فرار چیست؟

/ 1 نظر / 83 بازدید