دکتر ناصر شریفی: چهره ای ناشناخته در کتابداری ایران

دکتر ناصر شریفی (Nasser Sharify) استاد بازنشسته کتابداری آمریکا، مدت زیادی رئیس مدرسه کتابداری در مؤسسه پرات (Pratt Institute) در نیویورک بوده است و چند سال پیش انجمن کتابداری آمریکا از او به خاطر خدماتش به کتابداری آن کشور تقدیر کرد. دکتر شریفی خدمات زیادی به کتابداری آمریکا کرده است و به همین دلیل جوایز زیادی را کسب کرده است.

Nasser.Sharify.JPG

 به عنوان نمونه، در سال 2004 وی برنده جایزه زیر شده است:

John Ames Humphry/OCLC/Forest Press Award, donated by OCLC/Forest Press

دکتر شریفی مرکز بین المللی اطلاعات کتابداری (International Library Information Center) را بنیان نهاد و مدیر آن بود و یکی از اولین کتابدارانی بود که در آمریکا به تدریس مباحث  بین المللی کتابداری پرداخت. شریفی به عنوان مشاور یونسکو برای دولت مراکش کار کرد و در سال 1973 اولین مدرسه کتابداری و اطلاع شناسی را در مراکش بنیان نهاد. وی همچنین در طراحی شرح دروس دوره کارشناسی ارشد کتابداری در پنج دانشگاه ایران و در طراحی شبکه اطلاع رسانی ایران مشارکت داشته است. وی آثار زیادی در حوزه کتابداری نوشته است و به ویژه در مورد نحوه فهرستنویسی آثار پارسی زبان در کتابخانه­های آمریکا مقاله های زیادی نوشته است. دکتر شریفی به عنوان یک نویسنده و مشاور، در کشورهای افغانستان، مصر، هند، عراق، لبنان، پاکستان، سوریه و ترکیه سخنرانی داشته و در نظام اطلاع­رسانی آنها مشارکت کرده است. دکتر ناصر شریفی همچنین یکی از دوستان صمیمی یوجین گارفیلد بوده است. برای مطالعه متن تقدیرنامه انجمن کتابداری آمریکا:

Resolution Honoring Nasser Sharify

http://www.ala.org/ala/iro/awardsactivities/resolutionhonoring.htm

برای دیدن عکس­های شخصی و خانوادگی ناصر شریفی، نگاه شود به:

http://www.mjfreedman.org/ALANasserSharifydestn/pages/SharifyLec1011_jpg.htm
http://good-times.webshots.com/album/46298650ewjrey

SharifyLec1011_jpg.jpg

/ 5 نظر / 319 بازدید
فهيمه

با سلام، من کارشناس کتابداری هستم و در يکی از مراکز دانشگاهی کشور در بخش فهرستنويسی مشغول به کار هستم. متاسفانه فقط بايد بگويم با وجود نزديک ۱۱ سال آشنايی بارشته کتابداری و بزرگان معروف اين رشته برای اولين بار نام آقای ناصر شريفي را امروز در اين سايت مشاهده نمودم.

دانشجو

سلام بسیار مفید بود، اولین بار در مورد این بنده خدا شنیدم، خوشحال شدم و برای رفتن مصمم تر شدم، در ایران کتابداری یعنی تلف کردن عمر، بعد که میری و انجا بهت میدان میدن و توانایی هاتو ثابت میکنی اینجا چنین اطلاع رسانی های خوبی مثل این وبلاگ میشه که آه از نهاد خیلی از دانشجوهای نخبه و باهوش بلند میشه که ای داد بی داد، چهارسال کارشناسی و دوسال ارشد خونده تازه فهمیده که به غیر از اینایی که تو ایرانند خارج از ایران هم بزرگانی چون ابرامی و شریفی ها وجود دارند. بازم ممنون

سامان راوند

با سلام خدمت دکتر نوروزی عزیز دکتر ناصر شریفی اولین کتابدار ایرانی با درجه دکتری کتابداری در ایران هستند که در سال 1338 دوره های کوتاه مدت کتابداری ایجاد کردند.

رستگار

با سلام جناب دكتر نوروزي من شاگرد شما بودم خيلي ممنون از اين مطلب بسيار خوبتون چون من در مورد وجود چنين شخصي در دنياي كتابداري بي اطلاع بودم

دانش جو

همون بهتر که ایشون در ایران نبودند و نیستند چراکه به قول شاعر: قدر زر زرگر شناسد؛ قدر گوهر، گوهري!