گروه و کار گروهی: از شکل گیری تا شکست

یک تیم یا گروه (اعم از ورزشی، علمی، پژوهشی و آموزشی) در طول حیات خود به میزان قابل توجهی رشد و تغییر می­کند و دچار تحولات زیادی می‌شود. به‌طور کلی، فرایند توسعه و چرخه حیات یک گروه چهار مرحله دارد:

شکل‌‌گیری، درگیری، تعیین ضوابط و اقدام موفق یا انحلال.

همه گروه­ها مرحله نخست، یعنی «شکل گیری» و دور هم جمع شدن در قالب یک گروه را پشت سر می‌گذارند. این مرحله حالت آزمایشی دارد و ممکن است خیلی راحت به مرحله «درگیری» منجر شود. در این مرحله افراد نسبت به یکدیگر اطمینان ندارند، دچار سردرگمی هستند و گاهی اوقات رفتار پرخاشگرانه و خارج از عرف دارند و برخی از آنها خودخواه هستند و فقط دنبال منافع خود هستند. پیش از آن که گروه اقدامات مفید خود را برای رسیدن به اهداف و رسالت‌هایش آغاز نماید یا ادامه دهد، یک مدیر  گروه مقتدر و اندیشمند می­تواند در مرحله «تعیین ضوابط» اتفاق‌نظر اعضا را در مورد روش‌های کاری کسب کند و برای خنثی کردن تعارض‌های شخصی موجود در میان اعضا از قدرت مدیریتی و اختیارات خود استفاده نماید. اگر مدیر گروه چنین کند، آن‌گاه گروه وارد مرحله «اقدام» مفید و همکاری می‌شود. در این مرحله اعضای گروه به شکلی سازنده، خلاق و مفید با یکدیگر همکاری می‌کنند. در غیر این‌صورت گروه با «شکست» مواجه می‌شود و هرگز به اهداف خود نخواهد رسید و درست مانند یک تیم فوتبالی خواهد بود که از رقابت در عرصه ملی و بین‌المللی باز می‌ماند و شکست می‌خورد.

/ 7 نظر / 383 بازدید
سعیده ایمانی

با سلام خدمت استاد بزرگوارم آقای نوروزی من چندی پیش کتابی با عنوان 17 اصل کار تیمی اثر ماکسول را مطالعه نمودم که بسیار جالب بود. با اجازه شما، مطالعه این کتاب را به دوستداران این پست شما پیشنهاد می کنم.

سعیده ایمانی

سلام استاد ببخشید می خواستم بپرسم شما هم اکنون در ایران هستید؟ راستش یک ماه پیش من به شما میلی زدم که شما فرمودید در ایران نیستم و فونت فارسی ندارم. خوشحال می شم که به میلم پاسخ بدید و چنانچه اون رو پاک کردید دوباره براتون می فرستم. با سپاس فراوان

علیرضا نوروزی

سرکار خانم ایمانی من آلان ایران هستم می توانید مطلب خود را ارسال کنید من در خدمتم موفق باشید

علیرضا نوروزی

سرکار خانم ایمانی من آلان ایران هستم می توانید مطلب خود را ارسال کنید من در خدمتم موفق باشید

کتابدار جوان

سلام با تشکر از آقای دکتر نوروزی برای مطالب خوبشون. از تمام کتابداران دعوت می شود برای آگاهی از تجربیات کتابدارن به وبلاگ کتابدار جوان مراجعه کنند. منتظر نظرات و مطالب و تجربیان شما هم هستیم. موفق باشید[گل]

ل

برادر نوروزي آيا شما نمي توانستيد فونت فارسي را از اينترنت دانلود كنيد!!!!!!!!!!!!!!!

علیرضا نوروزی

برادر یا خواهر ل سلام. این یادداشت مال سالها پیش است و فونتی که اغلب استفاده می کنم یازده تهوما است. مشکلش چیست؟