کتابخانه ملی اندورا

اندورا (Andorra) کشوری است بسیار کوچک با دو یا سه شهر کوچک که در میان کوه های پیرنه در جنوب شرق فرانسه و شمال شرق اسپانیا قرار دارد. اندورا به دلیل داشتن سطح توریست بسیار بالا، کشوری ثروتمند است و در عین حال زیباست، دارای پیست های اسکی بسیار است. اما آنچه که توجه مرا به خود جلب کرد این بود که در خیابان های اصلی پایتخت تابلوی راهنمایی برای کتابخانه ملی آن نصب شده بود. به زبان کتلان نوشته است (Biblioteca Nacional) یعنی کتابخانه ملی. تصمیم گرفتم به هر قیمتی که شد حتی برای چند دقیقه از این کتابخانه دیدن کنم، بخصوص این که راه زیادی برای رسیدن به کتابخانه نبود.

   کتابخانه در یکی از قدیمی ترین محله های مرکز شهر اندور کنار یک کلیسایی، نزدیک ساختان اصلی دولت اندورا واقع شده است. قبل از ورود به کتابخانه فکر کردم که باید یک نگهبانی داشته باشد و اجازه ورود بخواهد و ...  اما از در کتابخانه که وارد شدم دیدم که دختر خانم جوانی پشت میز کتابخانه است، از او پرسیدم که با زبان انگلیسی صحبت می کند یا فرانسوی. فرانسوی را ترجیح داد. گفتم من یک کتابدارم و برایم جالب است که اطلاعاتی در مورد کتابخانه داشته باشم. بدون هیچ تشریفات اداری سریع توضیح داد که کتابخانه از چند طبقه تشکیل شده است:

  طبقه اول یا همکف که بیشتر روزنامه ها، میز امانت و رایانه ای برای جستجوی منابع بود.

  طبقه دوم شامل کتاب هایی بود که در مورد اندورا است یا توسط کشور اندورا منتشر شده است.

  طبقه سوم نسخ خطی، کتابهای نایاب و مجله ها بود.

  طبقه چهارم شامل میکروفیلم ها، سی دی منابع، کپی منابع نایاب که با سختی تهیه کرده بودند، پوسترها و غیره بود.

  این کتابخانه در سال 1930 با هدف ارائه خدمات به مردم اندورا تشکیل شده است. یکی از وظایف اصلی آن تهیه کتابشناسی اندورا است که شامل تمامی کتابهایی است که توسط اندورا منتشر شده است، یا درباره اندورا است و یا توسط نویسندگان اندورایی تألیف شده است.

354274591_5940923709.jpg?v=0

354274592_3a1151af3b.jpg?v=0

/ 2 نظر / 76 بازدید
ح.

چند وقت تو واشنگتن یک سری هم به کتابخانه کنگره زدم. دو تا ساختمان اصلی نزدیک به هم داره. یکیش قدیمیه که توریستها بازدید می کنند، مثل کتابخانه آستان قدس پر نقش و نگاره. اون یکی بیشتر برای استفاده کنندگان است که یک سری هم به اون زدم و ظرف سه چهار دقیقه فقط باداشتن یک کارت شناسایی عضو شدم.!

هستی

خوبه چیز جالبیه؟