ضرورت تصویب قانون کتابخانه های روستایی

     طبق پیمان جهانی کودکان، برخورداری از آموزش و پرورش با کیفیت مطلوب، حق همه کودکان است. آما سؤال این است که آیا کودکان روستایی و شهری برابرند؟ آیا از حقوق برابری برخوردارند؟ آیا به صورت برابر به آنها نگریسته می شود؟ جواب هرچه می خواهد باشد. اما هر دو گروه نیازمند آموزش و پرورش، کتابخانه مناسب، تفریح، سرگرمی و بازی هستند. متخصصان کتابداری و اطلاع رسانی، جامعه شناسان و روانشناسانی که طرفدار افزایش سطح سواد، دانش، آگاهی عمومی و گسترش فرهنگ و هنر برای کودکان هستند، معتقدند که رشد فرهنگ و بخصوص فرهنگ کتابخوانی باید از کودکی آغاز شود. همان گونه که می دانید آموزش صرفاً محدود به چند کتاب در دبستان نیست، بلکه برای رشد همه جانبه کودکان و نوجوانان وجود کتابخانه ها، مراکز فرهنگی، و کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان، به منظور کمک به گسترش فرهنگ کتابخوانی و فعالیت های فکری و فرهنگی خارج از مدرسه ضروری است. متأسفانه آمار مشخصی از وضعیت کتابخانه های روستایی ایران در دست نیست و در شرایط کنونی به دست آوردن چنین آماری کار ساده ای نیست. البته کتابخانه های روستایی صرفاً محدود به کودکان و نوجوانان نیست.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

  آیا وجود کتابخانه در روستاهای ایران ضروری است؟ چه قبل از انقلاب و چه پس از انقلاب یکی از مشکلاتی که همواره گریبانگیر شهرها بوده است، مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها بوده است. اما متأسفانه چندان به دلایل جامعه شناسی این امر پرداخته نشده است و دلیل اصلی این قضیه هم بر می گردد به میزان توجه دولت ها به روستاها. از جمله نیازهای ضروری روستاییان نیاز به تعلیم و تعلم و آشنایی با فناوری های روز در حوزه های کشاورزی و دامداری است. اما چگونه می توانند با این فناوری ها آشنا شوند؟ آیا رادیو و تلویزیون کافی است؟ جواب مشخص است خیر. پس چه باید کرد؟ باید نخست به بررسی نیازهای اطلاعاتی روستاییان پرداخت.  در وهله اول باید اقدام به راه اندازی کتابخانه های سیار روستایی نمود که هر بخش و دهستانی یک یا چند کتابخانه روستایی سیار داشته باشد.

اما به راستی آیا ما برای این کار قانونی داریم. آیا سازمان خاصی مسؤولیت این امر را به عهده دارد؟ اگر شما خبر دارید من هم خبر دارم!!! پس چه باید کرد؟ ابتدا باید مجلس قانون کتابخانه های روستایی را به تصویب برساند و سازمان یا سازمان های خاصی متولی این کار باشند.

 

ضرورت تأسیس کتابخانه های روستایی در ایران

در راستای حمایت از کودکان ایرانی، برخی از انجمن های ایرانیان مقیم خارج نیز دست به اقدامات قابل توجهی زده اند. یکی از این انجمن ها که در راه اندازی کتابخانه های روستایی کارهای قابل تقدیری انجام داده، انجمن یاری (http://farsi.yari.nu) است. انجمن یاری، نهادی دمکراتیک، مستقل و غیرانتفاعی در شهر اوپسالا در سوئد است که در ١٩٩٨ به دنبال پخش گزارش وضعیت کودکان خیابانی ایران در رسانی های غربی برای حمایت از کودکان ایرانی شکل گرفت. انجمن یاری برای کمک به بهبود وضعیت فرهنگی و آموزشی کودکان نقاط محروم کشور که به دلایل گوناگون از امکانات لازم برای رشد فرهنگی برخوردار نیستند، فعالیت می نماید. این انجمن با همکاری کانون توسعه فرهنگی کودکان اقدام به راه اندازی کتابخانه های روستایی نموده است. از جمله کتابخانه هایی که انجمن یاری تاکنون راه اندازی کرده است عبارتند از:

_ کتابخانه روستای اورامان تخت در استان کردستان. اورامان تخت یکی از بخش های شهرستان سروآباد از توابع سنندج است. دارای ٩ مدرسه در مقاطع مختلف و ١٢٠٠ نفر دانش آموز است. این کتابخانه دارای ١٠٠٠ جلد کتاب است و دارای ٢٠٠ نفر عضو می باشد.

_ کتابخانه روستای گلین در استان کردستان. در روستای گلین نزدیک به ٣٠٠٠ نفر سکونت دارند و اکنون کتابخانه حدود ٤٠٠ نفر عضو دارد. گلین مرکز چندین روستای همجوار است. در راه اندازی این دو کتابخانه کانون کوهنوردی سنندج نیز همکاری نموده است.

_ کتابخانه روستای زابلی در استان بلوچستان

_ کتابخانه روستای سیرکان در اطراف سراوان در استان بلوچستان.

_ کتابخانه روستای اسفندک در اطراف سراوان در استان بلوچستان.

قابل توجه است که انجمن یاری، طرح تجهیز دو کتابخانه روستایی در استان بوشهر را نیز در دست انجام دارد.

 

انجمن کتابخانه های روستایی ایران

با توجه به مشکلاتی که گریبانگیر کتابخانه های روستایی در ایران است. راه اندازی این انجمن به منظور حمایت از ایجاد کتابخانه های روستایی، تجهیز کتابخانه های موجود، و کاهش شکاف طبقاتی بین کودکان روستا و شهر ضروری است. چنین انجمنی باید توسط نهادهای دولتی در استان های مختلف از جمله استانداری، شهرداری های هر شهر و فرمانداری ها حمایت مالی شود.

(Iranian Rural Libraries Association (IRLA

/ 2 نظر / 28 بازدید
جمالي

با سلام بسيار پيشنهاد درست ومنطقی است باتوجه به اينکه دربسياری از روستاها دانش آموزان زيادی در حال تحصيل هستند اما کتابخانه ندارند در صورتيکه درشهر ها مدارس .اکثرا دارای کتابخانه هستند واين يعنی تبعيض در اين زمينه می توان از همه هموطنان درخواست نمود با اهداء کتاب در اين امر خدا پسندانه شرکت کنند

کانون شهروندی ژیار

سلام و خسته نباشید! مطلب زیبایی بود ! اگر وقت کردید یک نگاهی هم به این http://www.zhiar.org/Details.aspx?lang=fa&cid=114 بندازید !