آلودگی اطلاعات: نقدی بر نظر جاکوب نیلسن

انتشار خبری در مورد آلودگی اطلاعات در بخش وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران موجب شد نقدی بر نظر جاکوب نیلسن بنویسم. نگاهی به صفحه وب شخصی نیلسن نشان می دهد که وی معتقد است که "اینترنت بدترین آلوده کننده است. اسپم نه تنها آلودگی اطلاعات است بلکه سرقت توجه یا حواس (Attention Theft) است." وی بر این باور است که پست الکترونیکی و فناوری‌های اطلاعاتی موجب آلودگی اطلاعات می شوند. واضح است که نیلسن تعریف آلودگی اطلاعات را با تعریف اسپم و انفجار اطلاعات ادغام کرده است. "آلودگى اطلاعاتى در واقع همان تردد حجم سنگین اطلاعات در اوج آن است. نیلسن به نقل از وبنگار(بلاگر) ایرانی"  

نیلسن مثالی در مورد نوشته های بی معنی و غیرضروری می آورد که مرا یاد سخنرانی های دکتر الهی قمشه‌ای می اندازد و آن داستانی که خریداری به محل فروش ماهی در کنار دریا می رود و می بیند که فروشنده تابلویی زده و نوشته است: در این مکان ماهی زنده به فروش می رسد. بین خریدار و فروشنده بحث بر سر این جمله بالا می گیرد و خریدار پیشنهادهای مختلف در مورد تغییر این تابلو ارائه می دهد تا این که در آخر می گوید: مردم که کور نیستند، ماهی هم که زنده و مرده ندارد بنابراین می فهمند که ماهی برای فروش است ....

 

به نظر می رسد که فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی (فاوا)، اینترنت، وبگاه‌ها، وبنوشت‌ها و پست الکترونیکی و یا حتی تولید یا انفجار اطلاعات بالنفسه موجب آلودگی اطلاعات نمی شوند. بلکه برای آلودگی اطلاعات از روش‌‌های مختلف تحریف، تکذیب، ترکیب، وارونه (معکوس) و حذف اطلاعات استفاده می‌شود. در واقع، آلودگی اطلاعات (Information Pollution) یعنی آلودن اطلاعات درست به نادرست. به تعبیر دیگر از بین بردن ارزش، کیفیت، صحّت و محتوای اطلاعات بر اثر دخالت اطلاعات نادرست را آلودگی اطلاعات گویند (نوروزی، ۱۳۷۸). رسانه‌های گروهی، از جمله رادیو، تلویزیون، اینترنت و در رأس آن وب (وبنوشت‌ها و وبگاه‌ها) امروزه با انتشار اطلاعات نادرست و تبلیغات منفی موجب آلوده شدن جریان اطلاعات می شوند. کشورها یا گروه‌های خاص با انتشار تبلیغات منفی و اطلاعات ضد و نقیض و نادرست موجب آلودگی اطلاعات می شوند. به عنوان مثال، دولت فرانسه از جمله دولت‌هایی است که در انتشار اخبار کذب و یا وارونه سازی اطلاعات علیه ایران و ملت ایران دستی توانا دارد و کمتر هفته‌ای است که رسانه‌های فرانسوی دست به انتشار اطلاعات نادرست علیه ایران نزنند. جالب است که رسانه‌های فرانسوی به قدری علیه ایران و ایرانیان اخبار نادرست و مسموم چاپ و منتشر کرده اند که بسیاری از مردم فرانسه حتی نمی دانند زبان ایرانیان چیست و نمی دانند فرهنگ و تاریخ ایرانیان با اعراب فرق دارد. این مساله مرا برآن داشت تا بدنبال مطالعه متن کتاب‌های تاریخ جهان که در دوره‌های راهنمایی و دبیرستان فرانسه تدریس می شود باشم و بدانم این دولت چه چیزی به خورد فرانسوی‌ها می دهد که حتی دانشگاهیان آن فاقد هرگونه اطلاعات جفرافیایی و تاریخی در مورد ایران هستند. در یکی از شماره های روزنامه مترو فرانسه خبری نادرست و دروغ  علیه زنان ایرانی چاپ شده بود که متأسفانه متن اصلی را پیدا نکردم تا در اینجا بیاورم.

/ 0 نظر / 38 بازدید