نمایه سازی وبگاه های پارسی زبان و مشکلات موتورهای کاوش

با توجه به این­که بسیاری از مدیران وبگاه­ها (حتی در سطح دانشگاهی) و وبنگاران (بلاگرهای) ایرانی فاقد دانش لازم در مورد نحوه نمایه­سازی صفحه­های وب توسط موتورهای کاوش هستند و توجهی به اَبَربرچسب­ها (کلیدواژه، توصیفگر، زبان، روبات و غیره) ندارند. در نتیجه، موتورهای کاوش در نمایه­سازی صفحه­های وب پارسی زبان و وبگاه­های ایرانی که دارای مشکل ساختاری و اشکال­های طراحی هستند، مشکلات زیادی دارند.

از سوی دیگر،  اداره ثبت دامنه­های ایران اقدام به ثبت دامنه­های پارسی زبان کرده است و ظاهراً تاکنون بیش از ۱۰۰۰ دامنه به ثبت رسیده است که البته هیچ­کدام از آنها توسط موتورهای کاوش عمومی مثل گوگل، ام­اس­ان و یاهو نمایه­سازی نمی­شوند. پرسش اساسی این است که وقتی این دامنه­ها نمایه­سازی نمی­شوند پس مخاطبان آنها چه کسانی هستند؟ آیا به کاربران وب توجه شده است؟ آیا به مشکلات نمایه­سازی آنها توجه شده است؟ آیا ...؟ البته جای تعجب ندارد ایرانی­ها در انجام طرح­های بدون برنامه­ریزی توانمند هستند!

دانشگاه­هایی زیادی در ایران وجود دارند که وبگاه آنها به­درستی نمایه­سازی نمی شود. تعداد آنها زیاد است و نیاز به پژوهش دارد، اما به عنوان مثال،

دانشگاه کردستان (site:uok.ac.ir)

مجتمع آموزش علوم پزشکی امام جعفر (site:gmsu.ac.ir)

مؤسسه عالی بانکداری ایران (site:ibi.ac.ir)

/ 0 نظر / 32 بازدید