وب شناسی یا علم وب

وب­شناسی در اصطلاح یعنی علم وب. به عبارت دیگر، وب­شناسی علم جدیدی است که به مطالعه جنبه­های گوناگون وب جهانگستر (تولید، ذخیره، نمایه­سازی، جستجو، بازیابی و اشاعه اطلاعات در محیط وب، تجارت و بازاریابی از طریق وب، تاثیرهای علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، و سیاسی وب) می­پردازد.

   در راستای مطالعه و شناسایی جنبه­های گوناگون وب، مجله وب­شناسی راه­اندازی شده است و با موفقیت سه سال از انتشار آن می­گذرد و برخی از مقاله­ها مانند مقاله پروفسور اسپینک بیش از ده استناد به آنها شده است و بسیاری از مقاله­ها منبع درسی دانشگاه­های غرب شده است.

   در عرصه بین­المللی و ملی بسیاری از افراد با طرح مسأله وب­شناسی به عنوان یک علم مخالفت کردند و بسیاری از غربی­ها به مخالفت با آن پرداختند و بیش از ده بار مدخل وب­شناسی در بخش انگلیسی دایره­المعارف ویکی­پدیا را حذف کردند و گفتند این علم نیست و نباید به عنوان یک علم مطرح شود و در وبنوشت­هایشان به مخالفت پرداختند. روزی یک آلمانی نوشته بود که برای غربی­ها خوشایند نیست که مجله وب­شناسی توسط ایرانی­ها منتشر شود. البته این هم ناشی از جو سیاسی ضدایرانی و اعمال سیاستمداران ایرانی در عرصه سیاست خارجی است. تلاش کردیم که دامین دات اورگ را برای مجله بگیریم. متاسفانه یک اروپایی این را گرفته و آن را فعال نمی­کند و حاضر نیست آن را رها کند. برای انتقال آن به مجله وب­شناسی درخواست ۸۰۰ دلار می­کند. اگر این مجله دامین آی­آر نداشت خیلی موفق­تر بود. البته همین­طور هم موفق است و موفق­تر خواهد شد. برای شماره بعد که یک شماره ویژه در مورد جامعه­شناسی وب است حدود ده مقاله از آمریکا و استرالیا ارسال شده است که مطمئناً تأثیر بسزایی در شهرت مجله خواهد داشت. 

   همه این مقدمه بیان شد تا گفته شود که حالا دانشگاه ام­ای­تی آمریکا و دانشگاه سودآمپتون انگلیس در حال راه­اندازی گروه آموزشی-پژوهشی وب­شناسی یا علم وب هستند و به زودی این حوزه به عنوان یک علم مطرح خواهد شد و در کنار سایر علوم مانند علم رایانه، علم وب قرار می­گیرد. حالا دیگر برای غربی­ها پذیرفتن وب­شناسی به عنوان یک علم راحت­تر خواهد بود. البته این برای مجله وب­شناسی هم خوب است و ممکن است بتواند توجه خاصی از سوی این دانشگاه­ها به خود جلب کند و .... برای کسب اطلاع بیشتر به پیوندهای زیر مراجعه شود:

نیویورک­تایمز

بی­بی­سی

/ 2 نظر / 25 بازدید
امين يوسفی

آقای نوروزی اگر از هر کتابدار ايرانی که به اعتلای علم و نام ايران و ايرانی اهميت می دهد مبلغی در حد چند هزار تومان جمع آوری شود ۸۰۰ دلار به راحتی فراهم می شود. پیشنهاد می کنم دوستانی که با کتابداران دیگر یا با انجمن های کتابداری داخلی در ارتباط هستند متولی این امر شوند.

علیرضا

جناب آقای یوسفی از توجه شما بسیار سپاسگزارم. بسیاری از مجله های دسترسی آزاد دنیا از طریق هدایای مالی سازمانها و دانشگاه ها حمایت می شوند. در ایران کسی به این مساله توجه نمی کند،‌ دولت هم فقط شعار نهضت علم می دهد ولی در عمل توجهی به مجله های علمی ندارد. مجله های علمی منافع مالی ندارند، و ۸۰۰ دلار هزینه سنگینی است. کمتر فردی حاضر به کمک مالی است. دوست دارم انجمن یا دانشگاهی مثل دانشگاه تهران حمایت کند اما تلاش های من تاکنون بی نتیجه مانده است. به همین دلیل ترجیح می دهم با همین روند با دامین آی آر ادامه دهد و هزینه های آن را خودم تامین می کنم. و مجله به صورت یک ارگان غیردولتی به حیات خود ادامه دهد. موفق باشید.