دانشجویان ایرانی خارج کشور: مشکلات خاص

از چندی پیش زمزمه هایی در خصوص تجدیدنظر در وضعیت دانشجویان بورسیه خارج کشور (به ویژه عدم تمدید دوره سه تا شش ماه) شروع شده بود که رفته رفته به مراحل حساس و سرنوشت ساز خود نزدیک شده است. دستورالعمل های صادره از سوی دولت جدید در نخستین روزها مشکلات نگران کننده ای را برای دانشجویان خارج کشور رقم زده است که ظاهراً دامان همه را خواهد گرفت. لازم به ذکر است که این تصمیم بدون استعلام و در نظر گرفتن نظر سرپرستی دانشجویان در خارج کشور اتخاذ گردیده است.

     دانشجویانی که به کشورهای غیرانگلیسی زبان فرستاده می شوند با مشکلات بیشتری مواجه هستند. یادگیری زبان های خارجی غیر از انگلیسی، مشکلات عدیده ای را برای دانشجویان کشورهای فرانسه، آلمان، سوئد و غیره فراهم می نماید. دانشجو باید به اجبار پایان نامه به این زبان ها بنویسد و معمولاً دانشگاه های این کشورها رسماً اجازه نمی دهند که دانشجو به زبان انگلیسی پایان نامه بنویسد. از سوی دیگر با توجه به این که اکثر منابع علمی به زبان انگلیسی هستند، لذا نوشتن پایان نامه به این زبان ها کار را دشوارتر می کند. دانشجو مجبور است در ابتدا شش تا نه ماه دوره آموزش زبان بگذراند و این جزو دوره دکترا محسوب می شود که گاهی  مجبور است که در پایان تحصیل درخواست تمدید سه تا شش ماهه تحصیل ارائه نماید. که معمولاً از سوی وزارت علوم پذیرفته نمی شود و به ناچار مجبور می شود با هزینه شخصی دوره دکترای خود را به پایان برساند. البته دانشجویان بورسیه خارج کشور همواره با مشکلات خاصی روبرو هستند. به عنوان مثال،  کمک هزینه تحصیلی گاهی اوقات سه یا چهار ماه دیرتر پرداخت می شود و  دانشجو با مشکلات دیگری مواجه می شود.

/ 2 نظر / 30 بازدید
shiva

bebakhshid, pas ma ke hameye hazinasho khodemoon midim va bourse ham nadarim chi begim, khosh be hale oon noore cheshmi ha ke dolat bourseshoon mikone, dige lotfan kheili entezre ziyadi nadashte bashan !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

داريوش عليمحمدي

ببخشيد شيوا خانم ممکنه بگيد شما تو کدوم دانشگاه خارج از کشور مشغول تحصيل می باشيد؟ بعدشم اگه هزينشو از جيب مبارک یا احتمالاً ابوالمبارک می پردازيد که بابا ای ول خيلی مايه داری !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!