لزوم دسترسی به مقاله های نوشته شده توسط کتابداران ایرانی

در سال ۱۳۸۴ یادداشت­هایی در مورد سطح تولید دانش ایران نوشته شد.  شاخص­های علمی (Essential Science Indicators) در پایگاه نمایه­های استنادی موسسه اطلاعات علمی آمریکا، رتبه علمی کشورهای جهان و ایران را در رشته­های مختلف بر اساس میزان مقاله­های منتشره نشان می­دهد. بر اساس این پایگاه ایران با بیش از ۱۸۵۰۰ مقاله در مقام ۴۴جهان قرار گرفته است.

    اما براستی چند درصد جامعه پژوهشی ایران به کل این مقاله­های تولید شده توسط ایرانیان دسترسی دارند؟ بسیاری از مقاله­هایی که توسط مهندسان، پزشکان، فیزیکدانان و شیمیدانان ایرانی در مجله­های انجمن­های علمی آمریکا (مانند IEEE) چاپ می­شوند که حتی خود نویسنده هم به اصل مقاله­اش دسترسی ندارد، هر چند که رسم بر این است که سردبیر مجله یک نسخه از مقاله را برای نویسنده می فرستد.

    با توجه به این­که بسیاری از کتابداران ایرانی به اصل مقاله­های انگلیسی نوشته شده توسط ایرانیان در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی (کتا) دسترسی ندارند، از این پس مقاله­های جدید در حوزه کتا را به گروه­های بحث ایران خواهم فرستاد. اگر نویسنده­ای موافق ارسال مقاله­اش به گروه بحث نیست، از قبل اطلاع دهد. البته تمامی پایگاه­های اطلاعاتی قابل دسترسی نیستند.

/ 0 نظر / 33 بازدید