تغییر دیرهنگام محتوای آزمون کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی

همان گونه که مستحضر هستید بیش از ۴۰ سال از آموزش دانشگاهی رشته علوم کتابداری و اطلاع رسانی در ایران می گذرد. در مدت این ۴۰ سال متأسفانه محتوای دروس دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد کتابداری چندان تغییر نکرده است. رایانه، اینترنت، وب، رایانامه (پست الکترونیکی) و ... به عرصه اطلاع رسانی دنیا وارد شد ولی افسوس که به کندی وارد جامعه ایران می شود. و چه بسیار افسوس که هنوز هم فرهنگ استفاده از این فناوری ها حتی رایانامه هنوز آنقدر که باید حتی بین جامعه دانشگاهی ایران گسترش نیافته است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

          بالاخره محتوای آزمون کارشناسی ارشد قرار است عوض شود. از دکتر رضایی شریف آبادی که با همکاری سایر رؤسای دانشکده های علوم تربیتی ایران موفق به تغییر محتوای آزمون کارشناسی ارشد شدند، سپاسگزاری می شود. حذف دروس عمومی از آزمون کاری است که باید ۳۰ سال پیش انجام می شد و دروس تخصصی جای آنها را می گرفت!!! آنچه که لازم است تغییر شود، شرح دروس دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته است که چندان به آن پرداخته نمی شود. بعد از ۴۰ سال از گذشت آموزش کتابداری در ایران، دروسی مثل تاریخ ادبیات ایران، تاریخ ادبیات جهان، روانشناسی عمومی، روانشناسی کودک، روانشناسی اجتماعی، مبانی علوم تربیتی، مبانی اقتصاد، مبانی جامعه شناسی، تاریخ تمدن، تاریخ اجتماعی ایران، مبانی حقوق، و امثالهم هنوز هم تدریس می شوند!!! حال این که در عمل این دروس به هیچ کار نمی آیند و باید جای خود را به دروس آشنایی به فناوری های نوین: نشر الکترونیک، وب، اینترنت و ... دهند. هیچ رشته دانشگاهی حتی در ایران هم به اندازه رشته کتابداری دارای دروس عمومی نیست.

/ 3 نظر / 23 بازدید
ح.

همه اینها که نوشتی درسهای عمومی نیستند. بعضی ها به نوعی دروس پایه کتابداری محسوب می شوند. به هر حال کتابدار پزشکی یا هنر یا علوم انسانی باید یک چیزی از این علوم سرش بشه که فردا اگر رفت و در یک کتابخانه پزشکی کار کرد و یک نفر اومد گفت پدیاتریک، از تعجب چشمهاش چهار تا نشه. نکته دیگه در مورد دروس عمومی این هست که این محدود به ایران نمی شه. نظام آموزشی ایران معجونی از نظام فرانسه و آمریکاست. چند وقت پیش با یک دانشجوی دوره لیسانس آمریکایی صحبت می کردم که به صورت انتقالی آمده بود یک سال از دوره سه سالش رو در یکی از دانشگاه های انگلیس بخونه. ضمن اینکه در مورد تفاوت زیاد نظام انگلیس با امریکا بحث می کردیم، گفت اونها هم در انجا مجبور هستند دروس عمومی بخوانند. مثلا طرف دارد لیسانس کامپیوتر می گیرد ولی باید یک درس الهیات هم بگذراند. در حالی که در انگلیس از این خبرها نیست. دانشجو را به صورت فشرده، مختصر و مفید برای بازار کار آمده می کنند. رشته ها خیلی تخصصی تر هستند.

میثم جوان بخت

از این که این خبر را شنیدم خوشحالم و امید وارم هر چه سریعتز عملی شود

مقاله در مورد روانشناسی نداريد