وبنوشت کتابدار پارسی: تغییر قالب

به دنبال مشکلاتی که جدیداً در قالب قبلی وبنوشت کتابدار پارسی مشاهده شد، قالب آن تغییر داده شد. از سوی دیگر، وبنوشت کتابدار پارسی هم خانه تکانی کرد تا بتواند بعد از عید چهارمین سال راه اندازی و انتشار خود را جشن بگیرد. قابل توجه آن دسته از دوستان مجازی که با نویسنده کتابدار پارسی آشنایی چندانی ندارند:

این وبنوشت اصلی کتابدار پارسی (علیرضا نوروزی) است. از آنجا که کتابدار پارسی تجربه نویسندگی در محیط وبنوشت (وبلاگ) را از اینجا  شروع کرد و این خانه اول آشنایی با وبنوشت است، بنابراین به یاد خاطره های تلخ و شیرین روزگار این خانه همچنان پابرجا نگه داشته خواهد شد. البته کتابدار پارسی تجربه وبگردی و وبگاه سازی را از سال ۱۹۹۷ و از مرکز انفورماتیک دانشگاه تهران آغاز کرد.

اگر جدیداً کمتر در این وبنوشت می نویسم به دلایل مختلف است. به عنوان نمونه، اطلاعات مرتبط با دانش شناسی به معنای کلان، تولید علم، علم سنجی، وب سنجی و کتابسنجی در وبنوشت دانش شناسی نگاشته می شود و بلاگفا طبقه بندی موضوعی بسیار خوبی دارد که امکان بازیابی یادداشت های مرتبط را برای خواننده فراهم می نماید و این یکی از ویژگی های  فناوری های نسل دوم وب معروف به وب دو (Web 2.0) (کاربرپسندی و کاربرمحوری) است. البته سعی خواهد شد که اطلاعات کلی در حوزه کتابداری و اخبار مربوطه در اینجا نوشته شود که این وبنوشت تعطیل نشود. قابل ذکر است که برنامه های درازمدتی برای وبنوشت دانش شناسی در نظر است و اغلب خوانندگان آن وبنوشت غیرکتابدارها هستند. برای نمونه، افرادی که تمایل به اصول علم سنجی، تولید علم، رتبه بندی دانشگاه ها و نمایه های استنادی دارند: دانشجویان و پژوهشگران سایر رشته ها. یکی از ایرادهای اصلی پرشین بلاگ فقدان طبقه بندی موضوعی است. یادداشت هایی که سه سال پیش نوشته ام قابل دسته بندی نیستند و فقط از طریق موتورهای کاوش قابل جستجو هستند و کمتر فردی سراغ آرشیوهای وبنوشت می رود. در حالی که برخی از آن یاددشت ها ممکن است که هنوز هم خواننده داشته باشد.

/ 0 نظر / 88 بازدید