اطلاعات علمی، تحریم های اقتصادی و کتابداران

این یادداشت را یک دوست فرستاده است:

"چند روز پیش با یک انگلیسی که برای شرکت تامپسون (ناشر نمایه استنادی و آی اس آی)  (شعبه انگلیس) کار می کند صحبت می کردم. گپ جالبی بود. وی دو سال پیش از طرف این شرکت و با هماهنگی شرکت ایرانی رزنت که فراهم کننده دسترسی به بانکهای اطلاعاتی خارجی است برای جلسه آموزشی کتابداران ایران به رفته بود و از سفر خود می گفت. وی می گفت که حدود 250 کتابدار در جلسات حضور داشتند در یکی از هتلهای معروف تهران. البته خودش در هتل هیلتون سابق (فکر کنم آزادی الان) اتاق گرفته بود و می گفت افتضاح بود. می گفت که وی و سایر خارجیها از دو چیز تهران متنفر بودند یکی نحوه رانندگی مردم و دیگر آلودگی.

می گفت در ایران حدود 50-60 دانشگاه اشتراک آی اس آی دارند. و سالانه حدود چند میلیون دلار (فکر کنم 2-3) برای این اشتراک پرداخت می شود. اما می گفت همیشه با ایران مشکل مالی داریم. اما این مشکل این نیست که ایران پول ندارد که پرداخت کند و یا اینکه نمی خواهد پرداخت کند و یا قصد اذیت دارند بلکه مشکل از کاغذ بازی و امور اداری ایران است. ضمن اینکه چون تامپسون یا آی اس آی یک موسسه آمریکایی است این پرداختها و معامله ها از طریق واسطه دوبی صورت می گیرد که فرایند را کند تر و ناکارآمدتر می کند.

نکته دیگر اینکه تامپسون برای فروش حق اشتراک بانک خود (web of science) به ایران ناچار بوده از وزارت دادگستری آمریکا مجوز لازم را بگیرد (به خاطر تحریمهای آمریکا) و علت اینکه وزارت دادگستری آمریکا این اجازه را اعطا کرده این است که اطلاعات بانک آی اس آی را جزء اطلاعات دست دوم محسوب (secondary) می کنند و لذا فروش آن به ایران مشکلی ندارد. این تنها یکی از تاثیرات جزئی تحریمهای آمریکاست."

/ 3 نظر / 52 بازدید
محمد

سلام کتابدار فارسی مقاله جالبی بود و از زحمات شما بسيار سپاسگذارم به اميد موفقيتهايت

امين يوسفی

در شماره جديد مجله وب مقال ايی با عنوان وب درمانی چاپ شده است . البته متن کامل روی سايت موجود نيست. با تشکر : http://www.webeiran.com/home.asp?page=3

علیرضا

سلام امین. سپاسگزارم که مرا در جریان مقاله (وب درمانی) در مجله وب گذاشتید. متاسفانه متن کامل مقاله موجود نیست. برایم جالب است که بدانم چه نوشته است. قبل از نوشتن مقاله وبوتراپی به انگلیسی و نوشتن مقاله ای مشابه با عنوان وب درمانی و کتاب درمانی به فارسی کسی واژه وب درمانی را در زبان فارسی به کار نبرده بود و برایم جالب است روزی متن این مقاله را بخوانم. با سپاس