خبرگزاری کتابداری و اطلاع شناسی ایران

مقدمه

           LISNA - Iranian Library & Information Science News Agency

    در باب ضرورت راه­اندازی خبرگزاری کتابداری و اطلاع­شناسی ایران (لیسنا) یادداشت­های متعددی روی وبنوشت گروهی کتابداران ایران بیان شده است. همان­گونه که قبلاً نیز در این وبنوشت درباره ضرورت راه­اندازی آن سخن گفته شد؛ به عنوان یک کتابدار یا به قولی دانش­شناس معتقدم که خبرگزاری کتابداری می­تواند یکی از راه­هایی باشد که به گسترش فرهنگ کتابخوانی و آشنایی جامعه قرن بیست و یکم ایران با کتاب، کتابخانه، کتابدار (دانش­شناس) و کتابداری (دانش­شناسی) کمک کند. 

ویراستاری و ویرایش اخبار و مقاله­ها

به نظر می­رسد که مهمترین مسأله در اداره یک خبرگزاری، ویراستاری ادبی و فنی مقاله­ها، اخبار و گزارش­ها و مدیریت مجموعه و آشنایی با قوانین مطبوعاتی می­باشد. بنابراین، دست­اندرکاران بایستی به این مسأله توجه داشته باشند. زیرا هر گونه فعالیت سیاسی یا نقض قانون ممکن است که به بسته شدن خبرگزاری بیانجامد. بنابراین نباید بهانه دست بهانه جویان داد. 

هزینه­ها و منابع مالی

    یکی از مسائلی که در راه­اندازی و اداره خبرگزاری لازم است در نظر گرفته شود، منابع مالی و تأمین بودجه است. همان­گونه که پیشتر بیان شد گرفتن یک دامنه و هزینه هاستینگ یک وبگاه برای خبرگزاری بالا نخواهد بود. اما پیشنهاد می­شود که دست­اندرکاران خبرگزاری به فکر تهیه کننده خبر و نویسنده باشند که قطعاً دانشجویان آگاه کتابداری و دانش­شناسی و کتابداران این زحمت را قبول خواهند کرد. برخلاف نظر برخی از همکاران، خبرگزاری می­تواند با انتشار آگهی تبلیغاتی در حوزه کتابداری، هزینه نگهداری وبگاه را تأمین نماید، و نیازی به وابستگی مستقیم خبرگزاری به انجمن کتابداران ایران و یا سازمان­های دیگر نیست. به طور حتم، انجمن کتابداری ایران و ناشران این حوزه مثل چاپار، کتابدار، دبیزش، پژوهشگاه اطلاعات و مرکز مدارک علمی ایران، کتابخانه ملی و حتی افراد خیر می­توانند این خبرگزاری را حمایت مالی نمایند. در واقع، برای شروع باید از این سازمان­ها و کتابداران ایرانی درخواست حمایت مالی نمود، مشابه کاری که کتابداران هالیوودی آمریکا برای ساخت فیلم مستند کتابداران و کتابخانه­ها انجام دادند.

    وبگاه خبرگزاری بایستی دارای بخش­های مستقلی با عناوینی مثل  تازه­های کتاب­ و نقد کتاب باشد. در بخش تازه­های کتاب، می­توان کتاب­های ناشرانی که حاضر به حمایت مالی خبرگزاری هستند و ناشرانی که حاضر به پرداخت هزینه باشند را معرفی نمود. در نتیجه، درآمدهای حاصله را در راه خبرگزاری خرج کرد. در درازمدت باعث جلب توجه ناشران در حوزه­های مختلف به این بخش خواهد شد. زیرا آنها در می­یابند که خوانندگان این خبرگزاری کتابدارانی هستند که ممکن است کتاب­های آنها را انتخاب نمایند. 

    در پایان از  آقایان امیررضا اصنافی و احسان محمدی که زحمات راه­اندازی خبرگزاری را متقبل شدند و گروه بحث خبرگزاری کتابداری را راه­اندازی نمودند سپاسگزاری می­شود. 

/ 1 نظر / 37 بازدید
فاطمه ملک آبادی زاده

با سلام اینجانب دانشجوی سال اخر کارشناسی کتابداری هستم و مدت دو سال است که در خبرگزاری دانشجویان ایران مشغول به کار هستم خوشهال میشوم بتوانم جوابگوی سوالات احتمالی باشم و حتی باشما همکاری کنم