وب سنجی: استراتژی های جستجوی پیوندها در موتورهای کاوش

دیروز یکی از کتابداران ایرانی سؤالی مطرح کرده بود که ترجیج دادم پاسخ ایشان را در این­جا بیان نمایم. زیرا این چندمین بار است که سؤال­های مشابه همین سؤال از افراد مختلف دریافت می­کنم.  در پژوهش­های وب­سنجی برای ارزیابی تعداد پیوندها به یک وبگاه یا وبنوشت خاص عمدتاً از موتورهای کاوش آلتاویستا، آل­دِوب و یاهو استفاده می­شود. ساختار این سه موتور مشابه است زیرا اساس روبات آنها یکی است. دستورهای جستجوی سه موتور فوق تقریباً به قرار زیر است. 

کل پیوندها 

1. دستور جستجو (linkdomain) مثال:

linkdomain:nouruzi.persianblog.ir

از به کار بردن دستور زیر پرهیز شود

(link:nouruzi.persianblog.ir)

2. دستور جستجو (link) 

در صورت استفاده از دستور (link) باید آدرس کامل وبگاه یا وبنوشت به دنبال دستور ذکر شود. در غیر اینصورت نتایج اصلاً درست نیست.

link:http://www.nouruzi.persianblog.ir

 

پیوندهای دریافتی 

پیوندهای دریافتی از سایر وبگاه­ها یا وبنوشت­ها که در منابع علوم رایانه به پیوندهای درونی (Inlinks) معروف هستند. از دستور زیر استفاده شود.

linkdomain:nouruzi.persianblog.ir NOT domain:www.nouruzi.persianblog.ir

این نوع پیوندها در رتبه­بندی وبگاه­ها یا وبنوشت­ها توسط موتورهای کاوش از اهمیت بالایی برخوردار است و در پژوهش­های وب­سنجی هم بیشتر روی آنها تأکید می­شود.

قابل توجه است که می­توان از (https://siteexplorer.search.yahoo.com) نیز استفاده کرد. که با کمی بررسی ساختار جستجوی آن به راحتی پیدا خواهید کرد. 

تعداد کل صفحه­های منتشر شده توسط یک وبگاه یا وبنوشت 

برای پیدا کردن تعداد کل صفحه­های موجود در یک وبگاه یا وبنوشت از دستورهای زیر استفاه شود. در موتورهای کاوش آلتاویستا، آل­دِوب و یاهو از دستور (domain:) استفاده شود.

domain:nouruzi.persianblog.ir

نکته: 

اگرچه موتور کاوش گوگل مبتنی بر پیوندها است و تعداد پیوندهای دریافتی را مبنای اصلی رتبه­بندی وبگاه­ها و وبنوشت­ها قرار می­دهد اما برای استفاه در پژوهش­های وب­سنجی مفید نیست. با این وجود دستور پیوند (link:) در گوگل به صورت زیر است. مثال:

link:www.nouruzi.persianblog.ir

link:nouruzi.persianblog.ir

در گوگل دو مثال فوق تعداد رکوردهای مشابهی نشان می­دهند.

دستور لازم برای کسب تعداد کل صفحه­های وب، دستور (site:) است. مثال:

site:nouruzi.persianblog.ir

البته گوگل وبگاه­ها و وبنوشت­ها را بهتر تحت پوشش قرار می­دهد و بهتر نمایه­سازی می­نماید.

/ 2 نظر / 47 بازدید
امين يوسفی

با تشکر از شما . من هم مدت ها بود که دنبال اين مطلب بودم. با دنبال کردن پيوندهای درونی وبلاگ خودم سر از گورستان وبلاگ های کتابداری (خانم کرمی) در آوردم.

رجبی

آقای نوروزی با سلام با تشکر از راهنمای مزبور. چون چند سالی است که درس مهارت های کاوش در منابع اطلاعاتی را در دانشگاه محل کار خود تدريس می نمايم و در بحث معرفی ويژگی های موتورهای کاوش فيلد پيوند های درون وبگاهی و برون وبگاهی را توضيح می دهم نيازبه استنادهای مقالاتی که اين روش را توضيح داده باشد دارم . خواهشمند است اگر امکان دارد اطلاعات کتابشناختی را معرفی نمائيد. اگر امکان دارد پيشنهاد می گردد با توجه به الگوريتم متفاوت هر ابزار کاوش در جدولی تشابهات و افتراق های آنها را در اين خصوص ( پیوندهای به یک وبگاه و بالعکس ) ذکر نمائيد. موفق باشید